اینترنت اشیا چیست؟ چه برنامه و ایده های جذابی در این خصوص وجود دارد؟

فناوری اینترنت اشیا یکی از جدید ترین و مهم ترین فناوری های این عصر می باشد که این امکان را به وجود می آورد که اشیا در هر مکان و در هر زمان به افراد یا اشیا دیگر متصل شوند.
با استفاده از اینترنت اشیا بهره گیری از وسایل موجود در هر زمان ممکن می شود. فناوری اینترنت اشیا که در سراسر جهان به کار گرفته میشود به شکل های مجازی، واقعی و دیجیتال وجود دارد. درواقع وجود فناوری اینترنت اشیا باعث تغییر و تحولات بزرگی در زندگی اشخاص می شود و محیط های هوشمندی را به وجود می آورد.
این تغییر گسترده، با تغییرات و تحولاتی که تا این زمان در زندگی بشر رخ داده است بسیار متفاوت می باشد؛ همانطور که عرصه اینترنت اشیا در حال گسترش است، تعداد برنامه های کاربردی فعال شده از اینترنت نیز به سرعت در حال رشد می باشد که در نتیجه رشد عظیمی از دستگاه های هوشمند در مقیاس چندگانه است. با استقرار کامل اینترنت اشیا در دنیا احتمالا در آینده دیگر شاهد مرزی بین زندگی واقعی و مجازی نخواهیم بود.
فناوری اینترنت اشیا هنوز در آغاز راه می باشد پس می توان در این حوزه ایده های مختلفی را مطرح کرد و از ظرفیت های مختلف جهت پیش برد کار بهره بود، از این رو ایده ‌های اینترنت اشیا را به کمک یک سخت افزار می‌توان به دست آورد که درآن طرح زیادی را به همراه خواهد داشت از جمله :
– سنسورهای به کار رفته در ایستگاه های آب و هوایی می ‌توانند اندازه دما و رطوبت هوا را مورد سنجش قرار دهند.
– ساختن یک سیستم مناسب که با توانایی تشخیص اختلاف در قرائت الکتریکی برای شناسایی اتلاف برق مورد استفاده می باشد.
– ساخت یک سوییچ کنترل هوشمند که سیستم ها را با کمک محرک‌های خارجی فعال می‌کند. برای مثال می ‌توان به استفاده از آن برای کنترل هوشمند درب و وسایل منازل اشاره کرد.
– از آن برای پخش موسیقی در هر اتاق میتوان استفاده کرد.
– یخچال هوشمند که به شما می گوید چه مواد غذایی در خانه کم است.
– کلید و پریز هوشمند که دیگر نیاز نیست نگران قطع بودن برق در مسافرت باشید.
– تلویزیون هوشمند که به شما پیشنهاد مشاهده برنامه هایی که دوست دارید را می دهد.
– سیستم گرمایشی و سرمایشی هوشمند که علاوه بر صرفه جویی در انرژی، به شما کمک می کند همیشه یک محیط معتدل از لحاظ دما داشته باشید و هزاران ایده و فکر جذاب دیگر

اینترنت اشیا چه کاربرد هایی دارد؟

همیشه اینترنت به دستگاه های ارتباطی مانند گوشی های هوشمند و موبایل و تبلت متصل بوده است اما فناوری اینترنت اشیا از اتصال به دستگاه های معمول فراتر می رود به گونه ای که امکان اتصال اینترنت را به تمامی اشیا فراهم می آورد. سپس امکان کنترل آن ها را توسط نرم افزار ‌های موجود در تلفن‌های هوشمند و تبلت ها به وجود می آورد.
اینترنت اشیا باعث ایجاد ارتباط بین دستگاه ها یا سنسورها با کاربرانشان و یا با دیگر دستگاه ها می شود؛ مثلا برای کنترل تلویزیون منزل خود در هر موقعیت مکانی از اتصال گوشی هوشمند خود به تلویزیون کمک می گیرید، این فناوری حتی بر یخچال و ماشن لباس شویی منزل مان هم تاثیر گذار می باشد. یکی از فواید اینترنت اشیا این است که تمام مکانیزم های سنتی را از بین می برد و از فن آوری های جدید استفاده می کند.

اینترنت اشیا چه کمکی به بهبود زندگی میکند؟

به کمک اینترنت اشیا دستگاه ها یا برنامه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان ارتباط برقرار کنند. برای مثال ایمپلنت های کنترل قلب، اتومبیل با حسگر های تعبیه شده، دستگاه های آتش نشانی، سیستم های ترموستات هوشمند، شستشو و خشک کن های فعال همچنین می توان به یخچال هایی که به اینترنت متصل اند و از موجودی و تاریخ انقضاء مواد خوراکی داخل یخچال خبر می دهند، اشاره نمود.
در واقع، اینترنت اشیا این شرایط را فراهم می اورد که اشیایی که از آن ها استفاده می کنیم را از راه دور و به کمک اینترنت مدیریت کرده و کنترل آنها را به دست بگیریم. اینترنت اشیا یک فناوری مجازی نمی باشد بلکه شرایط ادغام دنیای واقعی و ابزار فیزیکی را با سیستم های کامپیوتری و هوشمند فراهم می آورد.
یکی از مصارف بسیار خوب این فناوری مربوط به کاهش مصرف برق در ادارات و منازل می باشد که باعث می‌شود از روشن ماندن و مصرف بیهوده برق جلوگیری شود. از دیگر کاربرد های این فناوری در بحث امنیت خانه و ادارات است که به مالک این امکان را می ‌دهد هنگام سفرهای طولانی نیاز به نگرانی در مورد امنیت خانه نداشته باشد.

نقش اینترنت اشیا در مدیریت شهری

زمانی که استفاده از اینترنت اشیا در شهر ها زیاد شود حسگر های سخت افزاری و چند لایه شهری احتمالا با یک رشد انفجاری در شهر به منظور مدیریت بهتر رفت و آمد رو برو خواهند شد، دلیل آن هم این می باشد که این حسگرها مسئولین را از اتفاقات سطح شهر با خبر می سازند و در نتیجه اینترنت اشیا باعث تشکیل شهر هوشمند می شود.
هم اکنون، خود شهر ها به تنهایی حجم زیادی از داده ‌ها را با کمک سنسور های محیط زیست و همچنین دوربین‌ های امنیتی ایجاد می‌کنند و شبکه ‌های زیر ساختی گسترده ای از آن ‌ها پشتیبانی می‌ نمایند. هدف اصلی پروژه‌ های IOTیا همان اینترنت اشیا متصل ساختن این دستگاه‌ ها و افزایش هوشمندی بیشتر در سیستم می ‌باشد.
برای آنکه برنامه ریزهای شهری بتوانند توانایی بهتری در ایجاد تغییرات داشته باشند باید ابتدا درک بهتری از از این قضیه داشته باشند که شهرها در چه صورت عملکرد بهتری خواهند داشت سپس با ایجاد برنامه های مفید به بهبود زندگی شهروندان کمک نمایند.
بطور خلاصه اینترنت اشیا قسمتی از آینده هوشمندی می باشد که قدم به قدم در حال نزدیک شدن به آن هستیم.

محیط زیست
استارتاپ محیط زیست
استارتاپ ها چه کمکی به نظام آموزش در دنیا کرده اند؟
فهرست