آیا بهترین شتاب دهنده های ایرانی را می شناسید؟

معرفی بهترین بهترین شتاب دهنده های ایرانی

از معروف ترین و بهترین شتاب دهنده های ایرانی می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

• شرکت شتاب دهنده آواتک (AVATECH)

شرکت شتاب دهنده آواتک اولین و جزو بهترین شتاب دهنده های ایرانی است که در سال ۱۳۹۳ به مدیریت آقایان محسن ملایری و سعید رحمانی و خانم یوزینگر تأسیس شد. بیشترین تمرکز آواتک بر روی ایده های نوپایی است که هنوز تبدیل به استارتاپ نشده اند.

آواتک سالانه ۲ دوره ۶ ماهه شتاب دهندگی برگزار و ۲۰ تیم را به صورت هم زمان حمایت و هدایت می کند. ایده هایی که در زمینه تکنولوژی های نابالغ مانند نانوتکنولوژی، بایوتکنولوژی و تکنولوژی پزشکی هستند، بیشترین جذابیت را برای این شرکت دارند. پس از انتخاب ایده و گروه کارآفرینان توسط شرکت آواتک معمولا حمایت مالی استارتاپ آپ ها بین ۶ تا ۹ ماه انجام می شود.

شرکت شتابدهنده آواتک در طول ۴ سال فعالیت خود تا به امروز از حدود ۷۰ استارت آپ حمایت کرده است که از نمونه های به نام آن ها می توان به استارت آپ های فعال کاریو، دونیت، ونداد، ریحون، فرانش، تسکولو، بوتیک، نوارو …. اشاره کرد. شرکت سرمایه گذاری سرآوا یک تیم سه نفره با مدیریت جف هافمن، فرشاد نوشادی و شهاب کاویانی می باشد که در واقع زیر مجموعه شرکا آواتک بوده و به سرمایه گذاری در استارتاپ ها می پردازد.

 

• شرکت شتاب دهنده فینوا (Finnova) مخفف Fintech Innovation Nova

شرکت شتاب دهنده فینوا که در سال ۱۳۹۴ به مدیریت آقای ناصر غانم زاده به آدرس دفتر مرکزی واقع در خیابان حافظ، خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، کوچه بالاور، پلاک ۷، برج فناوری امیرکبیر، طبقه سوم شروع به فعالیت کرد، طی یک مدت شش ماهه با استارت آپ هایی که در زمینه فناوری های مالی یا اصطلاحا فین تک فعال هستند شروع به همکاری و حمایت و در بعضی موارد سرمایه گذاری می نماید.

 

شتابدهنده های ایرانی

• شرکت شتاب دهنده فارابی

شرکت شتاب دهنده فارابی به مدیریت آقای پویا کندری در سال ۱۳۹۵ به آدرس : تهران، ولنجک، دانشگاه شهید بهشتی، مرکز رشد و فناوری، طبقه منفی ۲ تآسیس و شروع به فعالیت کرد از دیگر شتاب دهنده های ایرانی می باشد. شتاب دهندده فارابی نیز مانند شتاب دهنده فینوا از استارت آپ هایی که در زمینه فناوری های مالی یا فین تک فعال هستند حمایت می کند.

 

• شتاب دهنده دیموند (Damond)

شتاب دهنده دیموند یکی دیگر از بهترین شتاب دهنده های ایرانی است که در واقع نماینده شتاب دهنده Plug & Play آمریکایی در ایران می باشد که با مدیریت آقای احمدرضا مسرور در سال ۱۳۹۳ درآدرس: خیابان کارگر شمالی، دانشکده فنی دانشگاه تهران، پارکینگ کتابخانه قلمچی شروع به فعالیت کرد. شتاب دهنده دیموند بیشتر بر روی استارت آپ هایی که برو روی فعالیت ها و اپلیکیشن های موبایل می باشند تمرکز می کند و آن ها را حمایت می کند تا به یک کسب و کار موفق تبدیل بشوند.

شیوه سرمایه گذاری شتاب دهنده دیموند در ساتارت آپ ها به این گونه است که در ابتدا مبلغی به هر استات آپ داده و برای آنان هدف گذاری می نماید و کارآفرینان را در راه رسیدن به اهدافشان کمک مادی و آموزشی و… می نماید.

 

• شتاب دهنده توسن بوم

شتاب دهنده توسن بوم در حوزه بانکداری فعالیت می کند. با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و رواج یافتن فرهنگ استفاده از موبایل برای انجام کلیه امور در میان مردم، روز به روز نیاز مردم به استفاده از خدمات بانکداری بیشتر گسترش می یابد.

بنابراین شتابدهنده توسن بوم که نام دیگر آن بوم مارکت نیز می باشد با در نظر گرفتن شرایط روز جامعه به عنوان یکی از بهترین شتاب دهنده های ایرانی به یاری ایده پردازان و استارت آپ ها در جهت تولید اپلیکشن های پاسخگوی نیازمندی مردم می پردازد. به طورکلی می توان گفت شتاب دهنده توسن بوم شرایطی را فراهم می کند تا استارت آپ ها ، بانک ها و مشتریان را با یکدیگر به وسیله یک اپلیکیشن متصل کند.

 

• شتاب دهنده نوین تک

شتابدهنده نوین تک، درسال ۹۶ فعالیت خود را با حمایت شرکت پرداخت نوین آرین( از زیر مجموعه های بانک اقتصاد نوین) آغار کرد. این شتابدهنده با ارائه سرویس هایی مانند برنامه پایه شتابدهی، سرمایه بذری و فضای کاری به استارتاپ ها در جهت رشد آن ها کمک می کند. در برنامه پایه شتابدهی، به استارتاپ ها کمک می کند با استفاده از شبکه های نوین تک و نظارت و آموزش، برای رشد استارتاپ به سرمایه گذار ها متصل شوند. در قسمت سرمایه بذری نیز به تیم های استارتاپی که به این مرحله رسیده اند، مبلغی به عنوان جذب سرمایه داده می شود. همچنین این شتابدهنده با ارائه فضای کاری به تیم های استارتاپی کمک می کند تا با استفاده از امکانات نوین تک بتوانند به توسعه استارتاپ خود بپردازند.

 

• طرح شتابدهی پیدایش آی کن

در این طرح شتابدهی، پیدایش سعی کرده از زمان تولد ایده تا تجاری سازی کامل، همراه صاحبان ایده و استارتاپ باشد، بطور ساده تر هم خدمات دوره پیش شتابدهی، هم شتابدهی و هم سرمایه گذاری را به صاحبان ایده و استارتاپ ارائه دهد.

آی کن در پیدایش محدویت خاصی برای پذیرش تیم ها، نه از لحاظ مدت ماه حضور، میزان سرمایه گذاری یا مرحله ورود ندارد؛ از این رو می توان گفت شرایط ایده آلی را برای صاحبان ایده و استارتاپ فراهم کرده و ایشان را بسیار برای همکاری مشتاق ساخته است. بطور کل می توان گفت شرایط فوق بهمراه ظرفیت های فوق العاده و بلقوه آی کن محیطی هیجان انگیز برای حضور تیم های استارتاپی فراهم ساخته است و پیدایش را به نوعی به بهترین شتاب دهنده های ایرانی تبدیل کرده است.