شتاب دهنده چیست؟

 

دنیای امروزه پر شده از استارتاپ هایی است که ممکن است موفق شده و به یک شرکت غول پیکر و جهانی تبدیل شوند و یا در همان نقطه اولیه خفه شده و از بین بروند. شتاب دهنده یا همان accelerator شرکت های مبتنی بر رشد می باشند که استارتاپ ها را از طریق آموزش، تأمین سرمایه شروع به کار، تأمین فضا و محلی برای انجام امور و… از همان مراحل ابتدای راه (مرحله ایده) حمایت می کنند. در واقع شتاب دهنده ها، شرکت هایی متخصص و با تجربه کاری بسیار بالا می باشند که به عنوان یک کاتالیزور عمل می کنند و برای مدت زمان مشخصی (کوتاه مدت یا بلند مدت) وارد فعالیت یک یا چند استارتاپ (به صورت موازی) می شوند و اعضا و افراد را آموزش همه جانبه داده و با حمایت های مختلف مادی و معنوی آنان را تا پایان مسیر هدایت می نمایند.

مهم ترین تأثیر حضور یک شتاب دهنده برای یک استارتاپ سرعت بخشیدن به کلیه فرآیندها جهت راه اندازی و سرپا شدن می باشد تا کارآفرینان بتوانند هرچه سریع تر چرخه زندگی این استارتاپ را به یک کسب و کار از گل درآمده تبدیل نمایند.

در سراسر ایالات متحده شتاب دهنده ها نقش پر رنگ تری در جوامع استارتاپ ها دارند. شواهد اولیه نشان می دهد که شتاب دهنده ها پتانسیل قابل توجهی برای تسهیل شروع کار دارند. با این حال کیفیت تأثیر شتاب دهنده ها بر روی عملکرد استارتاپ در سراسر روند انجام برنامه ریزی ها متفاوت است.

در ابتدا به تعریف پیش شتابدهی، که جزو اولین خدمات شتابدهنده ها به استارتاپ ها می باشد، می پردازیم.

 

پیش شتابدهی چیست؟

استارتاپ ها با یک ایده ایجاد می شوند، راه اندازی استارتاپ ها مراحلی دارد که پرداختن به آن خارج از بحث می باشد و در سایر مقالات پیدایش به آن پرداخته شده است. استارتاپ ها بعد از بررسی تجاری بودن ایده خود، تشکیل تیم برای راه اندازی کسب و کار و… برای ادامه دادن بقا خود با چالش های زیادی رو به رو می شوند. در برنامه های پیش شتابدهی تمام قسمت های چالش برانگیز استارتاپ توسط متخصصین و افراد باتجربه در این حوزه بررسی می شود. در این برنامه متخصصان به بررسی و تست نمونه محصول استارتاپ، فراگیری مهارت های لازم در حوزه ای که استارتاپ در آن فعالیت می کند، جذب سرمایه گذار ها برای تامین مالی و…  می پردازند. در واقع وجود این مشاوره های تخصصی برای بقا و پیشرفت استارتاپ هایی که تازه قدم های اول خود را برداشته اند حیاتی است و تاثیر زیادی در رشد آن ها خواهد داشت.

 

شتابدهی استارتاپ ها

شتاب دهنده ها از مشارکت با استارتاپ ها چه سودی می برند؟

شتاب دهنده ها در ابتدای راه که همان ارائه ایده راه اندازی یک استارتاپ می باشد وارد مسیر می شوند و با کارآفرینان جوان توافق می نمایند که در ازای دریافت میزان مشخصی از سهام یک یا چندین استارتاپ،ضمن اینکه سرمایه اولیه شروع به کار، فضای کاری مانند یک شرکت را تأمین می نمایند تجربیات خود را در اختیار اعضای تیم قرار داده و در صورت لزوم آن ها را نیز آموزش بدهند.

سهامی که به شتاب دهنده ها واگذار می شود نباید خیلی زیاد باشد و باید در نظر بگیرند که ممکن است مجبور بشوند در ادامه مسیر راه اندازی کسب و کار از سرمایه گذاران دیگر نیز برای سرمایه گذاری کمک گرفته بشود، بنابراین باید میزان سهام واگذاری به آنان در آینده را پیش بینی نمایند. به گونه ای که در نهایت بیش از ۵۰ درصد سهام و اختیار تصمیم گیری امور بر عهده خود صاحبان ایده و کارآفرینان استارتاپ باقی بماند.

 

شتاب دهنده ها چه وظایفی دارند؟

همان طور که پیش تر گفتیم شرکت های شتابدهنده ها به کمک مادی و معنوی یک استارتاپ می پردازند. اما در این میان دو موضوع اساسی است که شتاب دهنده ها باید در نظر بگیرند و همواره آن ها را رعایت نمایند.

موضوع اول این که شتاب دهنده ها در واقع همانند انکوباکترها (مراکز رشد) می باشند و وظیفه اصلی آنان کاهش زمان رشد یک کسب و کار می باشد، اما مهم تر آن است که شتاب دهنده ها بدانند کجا باید در مسائل وارد شوند و چه اقداماتی را انجام دهند. بطور کلی حمایت حقوقی، مدیریتی، حمایتی و … باید به گونه ای باشد که کار توسط تیم استارتاپ رها نشود چه بسا از ضعف بسیاری از شتابدهنده ها، استارتاپ های زیادی هستند که در نیمه راه خسته شده و از ادامه فعالیت سرباز می زنند.

موضوع بعدی وجود منتورها یا مربیان کارآزموده، متخصصی می باشد که در گذشته چندین بار این کار را کرده باشند به عنوان یک بلد راه وارد امور شده و دلسوزانه کارآفرینان نوپا و جوان را آموزش بدهند.

پیدایش سعی کرده موضوع شتابدهی را صرفا حمایت مادی نبیند و تا تجاری سازی کامل کار، همراهی لازم را با تیم های استارتاپ داشته باشد.
لطفا به منظور درخواست شتابدهی فرم مربوطه را تکمیل فرمایید.