شرکت های شتاب دهنده ایرانی و جهانی

 

طبق بررسی های پیدایش شرکت های شتاب دهنده زیادی در خارج و داخل کشور ایران وجود دارند که در حوزه های مختلفی متخصص و مشغول به کار می باشند؛ بنابراین استارت آپ های نوپا باید با توجه به حوزه فعالیت هایشان شرکت های شتاب دهنده را بررسی کرده و بهترین گزینه را انتخاب کنند.

 

بزرگترین شتابدهنده جهان:

شتاب دهنده‌ی جهانی جایزه‌ی هالت/ Hult Prize Global Accelerator بزرگترین برنامه شتابدهی جهان است. این شتابدهنده درسال ۲۰۰۹ توسط احمد عسکر که یک کارآفرین اجتماعی بود تاسیس شد. این بنیاد از ۲۵۰۰۰ دانشجو در ۲۰۰۰ دانشگاه در حدود ۱۰۰ کشور جهان تشکیل شده است.  این برنامه از تمام استارتاپ ها از هر نقطه جهان در صورت داشتن شرایط لازم حمایت می کند. این برنامه شتابدهی از تاثیرگذار ترین شتابدهنده های جهان است که میزبان استارتاپ ها در قلعه فیلمبرداری هری پاتر است.

 

 سایر شرکت های شتاب دهنده خارج از ایران

از اولین شرکت های شتابدهنده می توان به وای کامبینیتر (Y Combinator) که در سال ۲۰۰۵ میلادی در کشور بریتانیا شروع به فعالیت کرد و برای اولین بار استارت آپ خود را در کمبریج انگلستان آغاز کرد اشاره کنیم که بعد ها پل گراهام آن را به دره سیلیکون منتقل کرد. بعد از وای کامبینیتر ، شرکت های شتاب دهنده تک استارز (Tech Stars) در سال ۲۰۰۶ ، سیدکمپ (Seed Camp) در سال ۲۰۰۷ و شتاب دهنده استارتاپ بوک کمپ (Startup Boot Camp) در سال ۲۰۱۰ وارد دنیای استارت آپ ها شدند.

از دیگر شرکت های شتاب دهنده موفق که در سطح دنیا مشغول یاری رساندن به استارت آپ ها هستند می توانیم AngelPad ،Launchpad LA ، MuckerLab ، AlphaLab ، Capital Innovators ، Tech Wildcatters ، Surge Accelerator ، The Brandery ، Betaspring ، BoomStartup ، Entrepreneurs Roundtable Accelerator ، JumpStart Foundry ، DreamIt Ventures و … را نام ببریم.

 

شتابدهنده ها

 شرکت های شتاب دهنده داخل کشور ایران

از شرکت های شتابدهنده‌ موفق و فعال در ایران می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

شتاب دهنده آواتک (AVATECH) :

به عنوان اولین شرکت شتابدهنده در ایران با مدیریت آقای حسین ملایری در سال ۱۳۹۳ شروع به فعالیت کردند و دفتر آن ها واقع در خیابان کارگر شمالی، دانشکده فنی دانشگاه تهران، ساختمان انستیتو مهندسی نفت، طبقه ۵ می باشد.

 

شتاب دهده مپس (Maps) :

با مدیریت آقای فریدون کورنگی در میدان تجریش تهران فعال می باشد.

 

شتاب دهنده دیموند (Damond) :

با مدیریت آقای احمدرضا مسرور به آدرس: تهران، خیابان کارگر شمالی، دانشکده فنی دانشگاه تهران، پارکینگ کتابخانه قلمچی فعال می باشد.

 

شتاب دهنده تریگ آپ (Trig Up) :

با مدیریت آقای مصطفی نقی پورفر به آدرس : تهران، خیابان مطهری، نرسیده به شتاب دهنده خیابان سهروردی، جنب بانک پاسارگاد، پلاک ۹۴، طبقه اول فعال می باشد.

 

شتاب دهنده تک (TAK) :

با مدیریت آقای سهیل عباسی به آدرس: بزرگراه رسالت، خیابان استاد حسن بنای شمالی، روبروی مخابرات شهید تندگویان، پلاک ۶۰۳

 

شتاب دهنده فینوا (Finnova) :

با مدیریت آقای ناصر غانم زاده به آدرس: تهران، خیابان حافظ، خیابان انقلاب، نرسیده به چهارراه ولیعصر، کوچه بالاور، پلاک ۷، برج فناوری امیرکبیر، طبقه سوم

 

شتاب دهنده شریف اکسلریتور :

با مدیریت خانم مونا ناصری به آدرس: تهران، خیابان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف، مجتمع خدمات فناوری، واحد ۱۰۹ فعال می باشد.

 

شتاب دهنده اَکسل:

با مدیریت آقای پیمان کاظمی به آدرس: اصفهان، خیابان ۲۲ بهمن، روبروی مجموعه اداری ساختمان شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

 

شتاب دهنده اَکسل:

با مدیریت آقای محمد پژوهنده به آدرس: گیلان، کیلومتر ۵ جاده رشت-قزوین، دانشگاه گیلان، دانشکده معماریو هنر، طبقه اول

 

شتاب دهنده اَکسل:

با مدیریت آقای شهرام قاسمی به آدرس: قزوین، دانشگاه بین الملی امام خمینی، ساختمان پویش

 

شتاب دهنده نوپایار :

با مدیریت آقای ایوب صادقیانی به آدرس: تهران، ابتدای خیابان مطهری، کوچه منصور، پلاک ۴۷، شرکت سیدان نوپایار

 

شتاب دهنده سیمرغ:

با مدیریت آقای محمود کریمی به آدرس: تهران، میدان ونک، خیابان شهید خدامی، تقاطع آفتاب، پلاک۳، ساختمان مادیران

 

شتاب دهنده بردیا :

با مدیریت آقای مجتبی احمدی نژاد به آدرس: تهران، خیابان امیرآباد شمالی، کوچه چهارم، پلاک ۱۰، واحد ۹ و ۱۰

 

چرا استارتاپ ویکند برای شرکت های شتاب دهنده مهم است ؟

همان طور که پیش تر اشاره کردیم، استارتاپ ویکند ها پل ارتباطی قوی برای وصل کردن صاحبان ایده و یا مشتاقان برای راه اندازی یک کسب و کار جدید با شرکت های شتاب دهنده می باشند. در واقع استارتاپ ویکند ها شرایطی را برنامه ریزی و فراهم می کنند تا شرکت های شتاب دهنده بتوانند با کارآفرینان نوپا آشنا بشوند. در طول این سه روز فعالیت ها به گونه ای صورت گرفته اند که شرکت های شتاب دهنده تمام ایده های موجود و همچنین پتانسیل افراد فعال را بررسی می کنند و بهترین گزینه ها را انتخاب می کنند و با کمک همدیگر اقدامات جدید را با قدرت پیش می برند.