تبلیغات اینترنتی چه نقشی در رشد استارت آپ دارد؟

آیا با تبلیغات اینترنتی آشنایی دارید؟

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که هنوز فکر می کنید تبلیغات حتما باید از طریق رسانه های عمومی مانند تلویزیون، رادیو یا روزنامه و نشریات چاپی یا نهایت بیلبوردهای شهری انجام شود؟
اگر چنین است به نظر می رسد توان بالقوه دیگری را نادیده گرفته اید که می تواند تاثیر بسزایی بر کسب و کار شما به عنوان استارت آپ های ایرانی داشته باشد.
این روزها اگر دقت کنید اکثر مردم حساب های کاربری در شبکه های اجتماعی دارند، برای یافتن اطلاعات و حل مسائل خود به اینترنت رجوع می کنند و ارتباطات خود را در قالب پیام رسان هایی مانند تلگرام و واتس آپ و مانند آن انجام می دهند.
پس اگر هنوز به بازاریابی اینترنتی برای رشد و توسعه استارت آپ خود نیاندیشیده اید بسیار در اشتباه به سر می برید. به نظر می رسد هر چه زودتر باید بازاریابی دیجیتال را آغاز کنید و از مزایای استفاده از بازاریابی اینترنتی برای رشد و توسعه استارت آپ های ایرانی که در حال رشد و توسعه هستند غافل نشوید.

 

انواع تبلیغات در بستر اینترنت

در این قسمت برخی از مهم ترین و رایج ترین شیوه های تبلیغاتی در فضای اینترنت را نام خواهیم برد؛

۱. تبلیغات در بستر موتور های جستجو

۲. تبلیغات در فضای مجازی و سوشال مدیا

۳. ایمیل مارکتینگ

۴. تبلیغات با استفاده از موبایل

در ادامه به توضیح هر مورد خواهیم پرداخت.

 

تبلیغات در بستر موتور های جستجو

همانطور که می دانید امروزه پاسخ هر سوالی را می توانید در موتور جستجو ها مانند گوگل پیدا کنید. در واقع گوگل کلید هر سوال و هر چیزی است. این فرصت خوبی برای صاحبان برند و کسب و کار هاست تا با استفاده از تکنیک ها و به صورت اصولی، در این بستر پر کاربر تبلیغات خود را انجام دهند که اصطلاحا به SEO (سئو ) گفته می شود.

 

تبلیغات در فضای مجازی و سوشال مدیا

فضای مجازی نیز جز از زندگی های روزمره همه ماست. در این فضا می توان هر چیزی را تبلیغات کنید و به راحتی دیده شوید. همچنین در این نوع تبلیغات می توانید به صورت هدفمند نیز اقدام کنید. در واقع شما این امکان را دارید تا مخاطبان هدف خود را انتخاب کنید تا تبلیغات موثر تری داشته باشید.

 

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ یا بازاریابی ایمیلی از بخش های حوزه دیجیتال مارکتینگ است که امروزه رشد چشم گیری در حوزه تبلیغاتی داشته است. در این روش تبلیغات از طریق ایمیل انجام می شود که اطلاع رسانی کمپین ها، جذب مشتری های وفادار، اطلاع رسانی خبرنامه ها و… از مزایا تبلیغات با این روش است. در ادامه مقاله نیز به توضیح بیشتری درمورد دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی آنلاین پرداخته ایم.

 

تبلیغات با استفاده از موبایل

با استفاده از پلتفرم هایی که در گوشی های همراه توسعه یافته اند، دنیای دیگری از تبلیغات را برای بازاریابان ایجاد شده است. امکاناتی که امروزه گوشی های هوشمند در اختیار شما می گذارند می توانند کمک بزرگی در زمینه تبلیغات ها باشند. پس سرمایه گذاری برای گوشی های هوشمند می تواند در این حوزه بسیار مفید باشد.

 

 

تبلیغات اینترنتی

 

تبلیغات اینترنتی چرا و چگونه؟

تبلیغات اینترنتی و بازاریابی اینترنتی، این روزها مورد توجه بسیاری از کسب و کار های نوپا و باسابقه قرار گرفته است به صورتی که بخشی از بودجه تبلیغات به بازاریابی دیجیتال و رشته های زیر مجموعه آن اختصاص یافته است. اما چطور می توان حداکثر استفاده را از تبلیغات اینترنتی داشت و چرا باید به آن توجه کرد و چگونه باید تبلیغات اینترنتی را انجام داد تا حداکثر استفاده از بازاریابی اینترنتی و بازاریابی دیجیتال انجام پذیرد.

 

هزینه های پایین تر و بازدهی بالاتر

این دلیل مهمی است که باعث شده است تبلیغات اینترنتی این روزها مورد توجه استارت آپ های ایرانی قرار بگیرد. شما به شخصه هم می توانید با کمترین هزینه هایی که متصور هستید بازاریابی دیجیتال را انجام دهید به شرط آنکه با کیفیت و چگونگی آن آشنایی داشته باشید.
همچنین تبلیغات اینترنتی و بازاریابی اینترنتی هم علاوه بر این که باعث کاهش هزینه ها شده است به دلیل گستره تاثیرگذاری شان بازدهی بالاتری از خود نشان داده اند و اگر دقت کرده باشید می بینید برندهای بزرگ هم برای تبلیغات اینترنتی هزینه های مناسبی در نظر گرفته اند و به آن، به عنوان گزینه بسیار مهمی در مبحث تبلیغات کالای خود نگاه می کنند.

 

 دسترسی بهتر به مشتریان هدف

با تبلیغات اینترنتی می توان مطمئن شد که استارت آپ های ایرانی می توانند به بازار هدف خود به صورت ویژه دسترسی داشته باشند و ضمن آنکه با بازاریابی دیجیتال، می توان مشتری بالقوه خود را هدف قرار داد، می توان او را بیشتر تحت تاثیر قرار داد تا در سایه این اثربخشی، خرید خود را انجام دهد.

 

دسترسی به بازخوردهای مشتریان

با بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی اینترنتی می توان از بازخوردهای مشتری برای بهبود کالا یا خدمتی که تبلیغات اینترنتی، وظیفه بازاریابی آن را به عهده گرفته است استفاده کرد. این بازخوردها در تمامی مراحلی که استارت آپ های ایرانی باید آن ها را طی کنند می تواند سودمند و مطلوب واقع شود.
این بازخوردها کمک بزرگی به اهداف استارت آپ ها در جهت جلب رضایت مشتریان بازار هدف خود می کند و امکان بهبود روند در نظر گرفته شده را منطبق بر خواسته ها و نیازهای مشتریان محقق می سازد.

تبلیغات اینترنتی

 

بازاریابی اینترنتی مناسب چه استارتاپ هایی است؟

این روزها بسیاری از استارتاپ های ایرانی به دنبال تبلیغات برای آگاهی رسانی برند خود و تضمین فروش محصول یا کالا یا خدمت خود هستند. اما واقعا یک استارتاپ باید از چه نوع تبلیغاتی بهره مند شود تا بتواند به اهداف خود در راه اندازی، توسعه و مدیریت استارتاپ برسد.
تبلیغات اینترنتی تقریبا می توان گفت برای بسیاری از استارتاپ های ایرانی مخصوصا آن هایی که محصولات یا خدمات آنلاین در اختیار مشتریان قرار می دهند مناسب است و می تواند گزینه مناسبی برای این باشد که مشتریان از وجود خدمات استارتاپ آگاه شوند و مراحل بعدی در آگاهی رسانی برند یا برندسازی و فروش طی شود.

 

وضعیت کنونی بازاریابی دیجیتال برای استارت آپ های ایرانی

بازاریابی دیجیتال امروزه توانسته است جای مناسبی بین گزینه های مختلف تبلیغات باز کند. مخصوصا با استقبال کاربران ایرانی از شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و پیام رسان هایی مانند تلگرام یا واتس آپ، تبلیغات اینترنتی از طریق این گزینه ها که می تواند شبکه اجتماعی یا پیام رسان باشد در حال انجام است و توانسته است در بسیاری از موارد اثربخشی و بهره وری خود را داشته باشد.
در بسیاری از موارد، برندها تبلیغات خود را به اینفلوئنسرها که افرادی شناخته شده در شبکه اجتماعی هستند می سپارند و یا در کانال های پرمخاطب تبلیغ خود را انجام می دهند.

 

شبکه  های اجتماعی بستری روشی کارساز و مهم

امروزه استفاده از شبکه های اجتماعی جزو روتین روزمره افراد شده است به طوری که ساعت ها افراد وقت خود را آن ها صرف می کنند. با این حساب این بستر محلی مناسب برای معرفی برند و شرکت است. از طریق این بستر به راحتی می توان با مخاطبان ارتباط برقرار کرد و اهداف بازاریابی را در آن پیش برد.

 

اما بازاریابی دیجیتال چیست؟

بازاریابی دیجیتالی که به دیجیتال مارکتینگ شناخته شده است شامل تمام فعالیت هایی است که در بستر اینترنت برای دیده شدن و تبلیغات انجام می شود. فعالیت در این حوزه به سادگی توضیح و تعریف آن نیست. بلکه نیازمند تخصص و تکنیک های خاصی است که فعالان این حوزه باید آن ویژگی ها را داشته باشند. در بازاریابی دیجیتالی کسب و کار در ارتباط مستقیم با مخاطب قرار دارد و با استفاده از یه سری تکنیک ها و قوانین خاص این حوزه به راحتی می توان با کمترین هزینه، به بازدهی تبلیغاتی مد نظر رسید.

 

تولید محتوا عنصر مهم بازاریابی دیجیتال

عنصر مهم در بازاریابی دیجیتال و موفقیت در آن تولید محتوای متناسب با کاربر و متناسب با بستر ارائه اطلاعات است.
استارت آپ های ایرانی که قصد دارند از تبلیغات اینترنتی یا بازاریابی اینترنتی برای تبلیغ کالا یا خدمت نهایی خود استفاده کنند علاوه بر این که باید خود در شبکه اجتماعی حضور فعالی داشته باشند از تبلیغ محصول نهایی خود در این شبکه ها نیز نباید غافل شوند.
نکته مهم آن است که در انتخاب بستری که قصد تبلیغات اینترنتی دارند باید دقت داشته باشند. ممکن است تبلیغات اینترنتی در یک وب سایت بسیار اثربخش تر از یک کانال تلگرام باشد و یا بالعکس. یا در مورد انتخاب اینفلوئنسرها و افراد پرطرفدار یا سلبریتی ها که این روزها تبلیغات اینترنتی در اینستاگرام را انجام می دهند باید دقت کافی داشته باشند تا گزینه مناسب استارت آپ خود را یافته و بر روی آن متمرکز شوند.

 

نکات مهم نهایی

بنابراین همان طور که دراین مقاله پیدایش به آن اشاره شد تبلیغات اینترنتی به شرط دقت در انتخاب بستر و محتوای مورد نظر می تواند عامل مهمی در رشد استارت آپ به خصوص استارت آپ های ایرانی باشد و تا می توان باید از ظرفیت توجه کاربران ایرانی به بسترهای آنلاین و جوامع پیوسته و برخط مانند شبکه های اجتماعی و یا برخی از پیام رسان های پرطرفدار استفاده کرد.
در این صورت است که تبلیغات اینترنتی می تواند سکوی پرش استارت آپ ها باشد و کمک کند تا سریع تر محصول نهایی خود را به کاربر معرفی کرده و او را به خود وفادار نمایند و از بازخوردهای مشتریان بالقوه و بالفعل در جهت بهبود روند استارت آپ و کیفیت محصول نهایی و جلب رضایت کاربر نهایی بهره مند شوند.
پس آموزش نحوه تعامل با تبلیغات اینترنتی و آموزش نحوه درست استفاده از بازاریابی اینترنتی می تواند به استارت آپ ها کمک کنند تا سریع تر و بهتر ایده کسب و کار خود را به عمل تبدیل کنند و به موفقیت برسند.