ثبت برند چه تاثیری بر آینده استارتاپ دارد؟

چرا ثبت برند ضروری است؟

طبق بررسی های انجام شده توسط پیدایش، بسیاری از صاحبان ایده، استارتاپ ها و کارآفرینان در سرتاسر دنیا وجود دارند که می گویند: ” ما تازه شروع کرده ایم، پس نیازی به ثبت برند نداریم.” اما آیا این طرز تفکر درست است؟ آیا فقط استارتاپ های بزرگ به برند نیاز دارند؟ پاسخ مسلما خیر است! در ادامه دلیل آن را خواهید فهمید.
Google، Apple و Flipkart هنگامی که شروع به کار کردند، همه شان شرکت های شناخته نشده ای بودند. تنها چیزی که آن ها را از دیگران متمایز می کرد شور و اشتیاق و افق دید صاحبانشان بود. آن ها باید برای جذب سرمایه گذاران مناسب، کارکنان مستعد و همچنین مشتری های زود هنگام تلاش می کردند. به همین دلیل، برای توصیف محصولاتشات از برند استفاده کردند. برند در واقع روش ساده ای برای شناساندن محصول، سرویس ارئه شده و یا کسب و کار است که کمپانی های بزرگ آن را از همان لحظه اول مورد توجه قرار می دهند.
ایجاد یک برند مناسب یک چالش بزرگ برای بسیاری از صاحبان کسب و کار است. چرا که آن ها فواید استراتژیک این کار را به درستی درک نمی کنند و فکر می کنند که برند در یک لوگو و یا طرح گرافیکی خلاصه می شود. اغلب این افراد نمی توانند درک کنند که که ثبت برند می تواند چه تاثیر شگفت انگیزی بر کسب و کار آن ها داشته باشد. از این رو بسیاری از آن ها از این کار صرف نظر می کنند.

 

اما برند یا نام تجاری چیست؟

 

ثبت برند چه تاثیری بر آینده استارتاپ دارد؟

 

مغز انسان دارای سیستمی است که مانند کامپیوتر قطعات جدای مربوط به چیز خاصی را درکنار هم و تحت یک tab مخصوص ذخیره می کند. این tab می تواند به شکل یک نام تجاری، لوگو، آهنگ و یا رایحه باشد که برخورد با آن باعث شروع شناسایی تمامی آن قطعات جدا از هم می گردد. به همین دلیل است که یک بوی خاص خاطرات مشخصی را به یادتان می آورد.
یک برند در واقع یک tab بسیار قدرتمند است. برند مانند یک بارکد است که مغز ما با هر بار اسکن کردن آن، تمام تجربیات و شناخت ما از آن برند را به یاد می آورد. یک برند خوب خاص و در عین حال ساده است. یک برند مناسب باید منحصر به فرد بوده و به راحتی قابل شناسایی باشد. نمونه بارزی از این دست لوگوی شرکت Apple است.

 

دو دلیل مهم برای ثبت برند استارتاپ ها

– یکی از مهمترین مزایا و دلایل ثبت برند برای استارتاپ ها، کمک به هویت بخشیدن آن هاست. یک برند فقط لوگوی یک شرکت نیست بلکه چیزی فراتر از یک اسم یا طرح است. در واقع برند معرفی کننده شخصیت کسب و کار شماست. به همین دلیل است که استارتاپ ها نیاز دارند که یک برند مناسب را برای معرفی کسب و کار خود انتخاب کنند. ایجاد یک دید مناسب موفقیت استارتاپ در آینده را تضمین می کند و انجام این کار از ابتدا، بسیار ساده تر است.

– علاوه بر موارد گفته شده، ثبت برند برای استارتاپ ها از آن جهت مهم است که بسیاری از استارتاپ ها به دلیل عدم مشخص کردن درصد مشارکت و یا نداشتن شراکت نامه همان ابتدا با شکست رو به رو شده اند، زیرا برای ثبت برند نیاز است که یکی از شرکای استارتاپ دارای مجوز یا جواز کسبی در همان حوزه فعالیت استارتاپ باشد.

 

برند چگونه می تواند متقاضیان را جذب کند؟

بازاریابی به معنی تاثیرگذاری بر رفتار مشتریان است. مشتری ها به وسیله یک برند که سرویس مربوطه را با تعهدی محکم به آن ها پیشنهاد می دهد و دارای شخصیتی جذاب و موثر در بازاریابی و فروش می باشد، به وجد خواهند آمد. به منظور جلب توجه مصرف کنندگان، یک استارتاپ باید خود را با ابداع یک کمپین بازاریابی منحصر به فرد به چالش بکشد. بدون متقاضی، هیچ کسب و کار موفق نخواهد شد و این بدان معناست که شما نیاز به برندی دارید که موجب افزایش میزان وفاداری مشتری ها نسبت به کسب و کار شما شود.
بازاریابی و داشتن یک برند مناسب به یک استارتاپ کمک می کند که بتواند وارد عرصه رقابت شود. یک نام تجاری مناسب می تواند یک امتیاز بزرگ در این رقابت به حساب آید به ویژه هنگامی که برندهای رقیبتان خصوصیات مشابهی با شما دارند.
ایجاد یک برند مناسب مستلزم آن است که به بررسی بازار پیرامون خود و مشتری هایتان بپردازید. ثبت برند به مشتری های شما این اطمینان را می دهد که شما آمده اید که بمانید! چه حسی دارید وقتی که وارد حساب کاربری خود در فیس بوک یا گوگل می شوید؟ آیا حس می کنید که فردا صبح که از خواب بیدار می شوید آن ها نیز کسب و کار خود را تعطیل کرده اند؟! البته که نه، و دلیل این اطمینان هم این است که این شرکت ها اقدام به ثبت برند نموده اند و هویتی را در بازار ارائه داده اند که به معنای حضور و ارائه سرویس به متقاضیان برای مدت طولانی است.
با توسعه یک برند برای استارتاپتان، در واقع اعلام می کنید که شما برای ارائه سرویس هایتان به طور طولانی مدت فعالیت خواهید داشت. این کار این حس را به مشتری انتقال می دهد که شما در کسب و کاری قابل اعتماد و معتبر هستید.
اینکه از القای چه حسی در برند خود استفاده کنید بستگی زیادی به نیاز مشتری ها و محصولات و سرویس های که ارائه می دهید دارد. اما به طور کلی اعتماد، اعتبار و اصالت یه حسی هستند که اگر بتوانید آن ها را به مشتریان خود انتقال دهید، آن گاه برند موفقی ساخته اید.

برندها

۵ موردی که باید در هنگام ساخت یک برند استارتاپی به یاد داشته باشید:

۱- ابتدا باید به یک سوال اساسی درباره کسب و کارتان پاسخ دهید: ” چرا کسی باید از محصولات یا سرویس های شما استفاده کند؟”. جالب است بدانید که بسیاری از صاحبان کسب و کار قادر به پاسخ این سوال نیستند. داشتن یک ایده برای ساخت یک برند کافی نیست، شما باید بتوانید پاسخ سوال فوق را بیابید.

۲- تفاوت شما با دیگران چیست؟ وجه تمایز شما با سایر رقبا چیست؟ از دلایل احساسی برای برقراری ارتباط میان مشتریان و برندتان استفاده کنید و آن ها را به این وسیله ترغیب کنید که به شما وفادار بمانند.

۳- همانطور که پیش از این گفته شد، برند باید ساده و منحصر به فرد باشد. روی ساخت لوگو سرمایه گذاری کنید.

۴ – برند شما، باید به سادگی آن چه را که انجام می دهید انتقال دهد.

۵ – ثبات داشته باشید. ثبت یک برند به معنای آن نیست که بدانید چه کارهایی باید انجام دهید. در واقع برند به شما یادآور می شود که چه کارهایی نباید انجام دهید.

 

ثبت برند استارتاپ، مقدمه ای است که به مشتری ها و سرمایه گذاران نشان می دهد شرکت شما چه چیزی ارائه می دهد. یک استراتژی ثبت برند هوشمندانه می تواند منجر به جذب سرمایه و موفقیت بیشتر شود. پس هرگز ثبت برند را دست کم نگیرید و به این بهانه که هنوز اول راه هستید از آن غافل نشوید. با ایجاد یک برند موثر شما بیش از پیش در دید سرمایه گذاران قرار می گیرید و تبدیل به یک شرکت معتبر خواهید شد. شاید برایتان جلب باشد اگر بدانید که به ازای هر ۵ استارتاپی که در اطراف ما مشغول به کار هستند، بیش از ۱۰ استارتاپ به دلیل نداشتن برند شکست خورده اند. ثبت برند موجب می شود که سرمایه گذاران به حرفه بودن کسب و کار شما ایمان بیاورد. همچنین به شما در یافتن شرکا و کارکنان مستعد و مناسب کمک زیادی می کند.
بسیاری از کارآفرینانی که قصد راه اندازی یک استارتاپ را دارند، ممکن است که از اهمیت ثبت برند آگاهی نداشته باشند. اما تمامی آن ها دیر یا زود خواهند فهمید که ثبت برند چه تاثیر به سزایی در آینده کاری آن ها خواهد داشت.