لیست راه های پیدا کردن سرمایه گذار استارتاپ و کسب و کار

 

نیاز به سرمایه گذار، نیاز هر استارتاپ

هر استارتاپ و کسب و کاری برای راه اندازی و توسعه نیاز به جذب سرمایه گذار دارد. سرمایه گذاری در استارتاپ ها عامل بقا و پیشرفت آن هاست. بنابراین یکی از اموری که هر استارت آپ و کسب و کار نوپایی باید به صورت جدی به دنبال آن باشد جذب سرمایه گذاران است. افرادی که منابع مالی و گاهی اعتبار خود را در اختیار استارت اپ قرار داده و در مراحل مختلف راه اندازی تا ارائه محصول نهایی استارتاپ با آن همراهی داشته باشند.
افرادی که در استارت اپ ها سرمایه گذاری می کنند باید به این نوع کسب و کار اعتماد کنند و آینده این کسب و کارها را روشن ارزیابی کنند تا تمایل به سرمایه گذاری در آنها وجود داشته باشند و این تمایل در تمامی مراحل راه اندازی تا به نتیجه رسیدن استارت آپ به صورت مداوم حفظ شود. جذب سرمایه گذار و کسی که منابع خود را در اختیار استارت آپ قرار دهد تا بعدها از سود آن بهره مند شود بسیار مهم است. در این رابطه استارتاپ ها باید به نکات مهمی توجه کنند که در این مقاله سعی شده است به مهمترین آنها اشاره شود.
کارهایی که استارت آپ ها باید انجام دهند تا افراد تمایل به سرمایه گذاری در استارت آپ داشته باشد می تواند شامل موارد زیر باشد:

سرمایه گذار

۱- تهیه یک لیست استراتژیک از سرمایه گذار های بالقوه و بالفعل

در اولین قدم باید لیستی از افرادی که به صورت بالقوه و بالفعل می توانند در کسب وکار شما مشارکت داشته و سرمایه گذاری کنند تهیه کنید.
این لیست را می توانید با جستجو، پرس وجو از افراد مطلع، استخدام فردی که آشنا با سرمایه گذاران و فرایند جذب سرمایه گذار است و یا تحقیق در بازار کار انجام دهید.
تا آن جا که می توانید با افراد مختلف در این مورد ارتباط برقرار کنید تا از دانسته های آنها استفاده کنید.
مخصوصا کسانی که به تازگی توانسته اند این مسیر را طی کنند و با شرایط کنونی جامعه و راه اندازی استارتاپ آشنایی کافی دارند می توانند منبع اطلاعاتی شما در رابطه با جذب سرمایه گذار باشند.

۲- برقراری ارتباط با سرمایه گذار ها

برقراری ارتباط با سرمایه گذار قدم بعدی است که می تواند در قالب ها و شکل های مختلف انجام شود. می تواند در حاشیه نشست ها و جلسات مرتبط با کسب و کار باشد، یا به صورت استفاده از معرف برای معرفی استارتاپ شما و گرفتن وقت ملاقات انجام شود.
همین طور می تواند با ارسال ایمیل یا پست الکترونیک انجام شود. تماس با وی به شرط داشتن وقت قبلی نیز گزینه مناسبی است.

۳- تشکیل جلسات با افراد سرمایه گذار

قدم بعدی برای جذب سرمایه گذار، ترتیب دادن جلساتی است که در آن بتوان به صورت حضوری و چهره به چهره با فرد مورد نظر و یا نماینده قانونی وی صحبت کرد.
در این جلسه بهتر است گزارشی از فعالیت، چشم انداز و آینده استارت اپ در اختیار سرمایه گذار قرار گیرد تا وی بتواند تصویر درستی از استارت آپ داشته باشد. در این صورت احتمال موفقیت در جذب سرمایه گذار در استارتاپ بیشتر می شود.

۴- ارائه گزارش از فعالیت ها و خدمات استارت آپ

گام بعدی آن است که در جلسه ای که سرمایه گذاران احتمالی در آن حضور دارند یا به صورت جمعی یا به صورت جلسات تک نفره با سرمایه گذار گزارشی از خدمات و فعالیت های استارت آپ و مراحلی که طی کرده است ارائه شود. در گزارشی که در قسمت قبل هم اشاره شد، باید جزییات استارت اپ، گام های مختلف، مرحله ای که هم اکنون در آن قرار دارد و نقطه ای که طراحی شده است تا به آن برسد همه موارد به صورت شفاف و واضح در قالب ارائه به شکل سخنرانی یا استفاده از پاورپوینت و ابزارهای این چنینی ارائه شود. همچنین مزیت هایی که می تواند نصیب سرمایه گذار شود به صورت ویژه مورد توجه قرار گیرد تا وی به سرمایه گذاری ترغیب شود.

۵- شبکه سازی با سرمایه گذار ها

شبکه سازی با سرمایه گذارها نیز نکته بسیار مهمی است. هر کدام از آنها می توانند معرف شما باشند تا دیگران هم در کسب و کار و استارتاپ شما سرمایه گذاری کنند. داشتن روابط عمومی و قدرت برقراری ارتباط در این زمینه بسیار مهم است.
شبکه ای که حاصل برقراری ارتباط با این افراد است هرچه بزرگتر و غنی تر باشد، امکان جذب سرمایه برای استارتاپ بیشتر می شود.

۶- قانع کردن سرمایه گذار ها برای سرمایه گذاری در استارتاپ

در این مرحله بسیار مهم است که در نتیجه ارتباطاتی که شکل گرفته است بتوان افراد را اقناع کرد که در استارتاپ و کسب و کار شما که نیاز به سرمایه گذار دارد مشارکت کنند. معمولا این نوع افراد، انسان هایی حسابگر و دقیق هستند و تا مطمئن نشوند که منابع مالی خود را در کجا سرمایه گذاری می کنند، وارد کاری نمی شوند. بنابراین قدرت اقناع در این مرحله بسیار مهم است.

۷- حفظ ارتباط با سرمایه گذار ها

هر استارتاپی باید توجه داشته باشد بدون جذب سرمایه گذار در هر مرحله ای از راه اندازی و توسعه در نهایت محکوم به شکست است. مخصوصا وقتی کار استارتاپ گسترده تر می شود، نیاز به سرمایه گذار بیشتر احساس می شود.
در این جا برقراری ارتباط درست با سرمایه گذارها بهترین راه حل است. سرمایه گذاری هنگامی اتفاق می افتد که خوش بینی نسبت به روند و آینده کار استارتاپ در نگرش این افراد به وجود آمده باشد، و شما به خوبی بتوانید مزایای استارت اپ خود را در مقایسه با همتایان آن به آنها انتقال دهید.
هر چه بهتر بتوانید استارتاپ خود را برای آنها تشریح کنید و مزیت رقابتی آن را معرفی نمایید احتمال جذب سرمایه گذار بیشتر می شود.
هر چند در مراحل پیشین توضیح داده شد که چطور سرمایه گذار را پیدا کنیم اما در این قسمت هم به صورت ویژه نکات برجسته را مطرح می کنیم.
سرمایه گذاران را چگونه پیدا کنیم؟

سرمایه گذار

• حضور در حاشیه نشست ها و همایش ها

سرمایه گذار ها را می توان از راه های مختلفی پیدا کرد و با آنها ارتباط برقرار کرد. به عنوان مثال همان طور که گفته شد، یکی از راه های جذب سرمایه گذار و یافتن وی این است که در همایش ها، جلسات، نشست ها و مراسم هایی که فکر می کنید سرمایه گذار مورد نظر شما ممکن است در آن شرکت کرده باشد حضور یابید.
در این صورت در فرصت مناسب، در حالی که فرد مورد نظر با صحبت چند دقیقه ای شما موافقت کرده باشد مطلب را به صورت خلاصه با او در میان بگذارید و از او فرصت دیگری بخواهید تا به صورت مفصل طرح استارتاپ خود را با وی مطرح کنید.

• برون سپاری

یکی دیگر از روش های جذب سرمایه گذار آن است که از افرادی که با این اشخاص در ارتباط هستند درخواست کنید که زمینه آشنایی و تشکیل جلسه آنها را با شما فراهم کنند. همین طور می توان این کار را به گروهی که در این زمینه و برقراری ارتباط با این افراد و اقناع آنها برای سرمایه گذاری حرفه ای هستند و تخصص ویژه ای در این رابطه هستند سپرد و از آنها خواست که برای استارتاپ شما، سرمایه فراهم کنند.
بنابراین می توان نیاز به سرمایه گذار را با تیم حرفه ای مطرح و از آنها خواست تا در زمینه نیاز به سرمایه گذار با شما همکاری کنند. در این مورد به نظر می رسد احتمال موفقیت به دلیل تخصص و شناخت این گروه بیشتر باشد.

• استفاده از شبکه های اجتماعی

از طرفی می توان از فعالیت سرمایه گذاران در فضاهای مجازی نهایت استفاده را برد و از این طریق با آنها ارتباط برقرار کرد. به گونه ای که نیاز به سرمایه گذار را با برقراری ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی مانند لینکداین، توییتر، فیس بوک و غیره برطرف کرد و همچنین می توان مطالعه مختصری از علایق و زمینه های مورد علاقه وی به این طریق به دست آورد.
شناخت نسبی از افراد دارای سرمایه، با مطالعه فعالیت آنها در شبکه های اجتماعی احتمال برقراری ارتباط موثرتر را بیشتر کرده و در زمینه نیاز به سرمایه گذار به شما کمک می کند روی جذب سرمایه گذار هایی که بهتر می توانند به شما در زمینه کاری تان کمک کرده و با شما مشارکت کنند تمرکز کرد.

• ارسال پیام به صورت های مختلف

همان طور که قبلا هم اشاره شد می توان با ارسال پیام های خصوصی به این افراد در قالب ایمیل های رسمی و یا غیر رسمی، از آنها درخواست کرد که پیشنهاد شما را برای سرمایه گذاری در استارتاپ مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند و نظرشان را یا در قالب پاسخ ایمیل یا در دیداری حضوری بیان کنند.

• استفاده از کارگزان سرمایه

یکی دیگر از روش های پیدا کردن سرمایه گذار، استخدام یک کارگزار سرمایه است. این افراد در پیدا کردن سرمایه گذاران تخصص دارن و ارتباطات قوی در این حوزه دارن که به راحتی می توانند جذب سرمایه گذار کنند.

 

بنابراین همان طور که در پیدایش گفته شد نیاز به سرمایه گذار، باعث می شود استارت آپ توجه ویژه به مرحله جذب سرمایه داشته باشد تا بتواند هزینه های مختلف راه اندازی تا ارائه محصول نهایی را پوشش دهد. برای رفع نیاز به سرمایه گذار، روش های مختلفی ذکر شد که در این مقاله به برخی از آنها اشاره شدند.