معنی استارتاپ

 

معنی استارتاپ چیست؟

امروزه بحثهای مرتبط با موضوعات استارتاپ و کارآفرینی بسیار داغ است و از آنجایی که استارت آپ مفهوم جدیدی است و ممکن است بسیاری از افراد با معنی درست آن آگاهی نداشته باشند، در این مقاله بر آن شدیم به بررسی معنی استارتاپ بپردازیم.

استارتاپ یا استارت آپ برگرفته شده از کلمه انگلیسی startup یا start-up بوده و معادل فارسی شرکت نوپا و تازه تاسیس معنی شده است. برای استارتاپ معانی و تعاریف مختلفی وجود دارد که در اینجا به برخی از آنها اشاره میکنیم:

– واژه استارت آپ در دیکشنری وبستر به معنی یک کسب و کار جدید و نوپا است.

– تعریف استارتاپ با توجه تعریف استیو بلنک می توان استارتاپ ها را کسب و کار هایی در نظر گرفت که مدل کسب و کار خود را تعیین نکرده اند و  همچنین کسب و کار هایی که قابلیت تکرار پذیری و مقیاس پذیری را دارند.

– طبق تعریف استارتاپ در USSBA می توان گفت استارتاپ ها کسب و کار هایی هستند که بر پایه تکنولوژی راه اندازه شده است. همچنین این کسب و کار های نوپا از ظرفیت رشد بالایی برخوردارند و همین سبب می شود که تمایل زیادی به کسب سرمایه بیشتر نسبت به سایر کسب و کار ها داشته باشند.

 

آیا هر استارتاپی لزوما باید برپایه IT باشد، تا استارتاپ محسوب شود؟

با اینکه در تعریف معنی استارتاپ تاکید و الزامی بر اینکه مرتبط با حوزه IT و فن آوری باشند نیست، و لیکن از آنجایی که بیشتر استارتاپ ها و شتابدهنده ها، اخیرا در ارتباط با این حوزه بنا شده اند، لذا در تعریف و معنی استارتاپ گاهی به این نکته اشاره می شود که ترجیحا مرتبط با حوزه IT و فن آوری های جدید باشد. البته این را هم باید بدانیم که هنوز هم استارتاپ هایی وجود دارند که بر پایه تکنولوژی های نوین نبوده و سنتی عمل می کنند.
طبق گفته اریک ریس (نویسنده) استارتاپ به عنوان کسب و کاری شتاب دهنده که برای ارائه کالا یا خدمتی جدید و در شرایطی نسبتا مبهم بوجود آمده است تعریف شده است.

 

تعریف ساده ای از استارت آپ

استارت آپ کسب و کار شتابدهنده ای است که قسمتی از آن معمولا بر پایه فن آوری اطلاعات است. البته اینگونه نیست که هر کسب و کاری که بر پایه فناوری های نوین بنا نهاده شده باشد استارتاپ لحاظ گردد، ولی اغلب استارتاپ ها و شتاب دهنده ها به گونه ای از اینترنت، وب و تکنولوژی های نوین جهت رشد بیشتر و رسیدن به تعداد کاربر بالاتر استفاده می کنند.
امروزه اغلب استارتاپ ها به دنبال مدل تجاری کسب و کاری هستند که هم مقیاس پذیر باشد و هم بتواند مشتریان و کاربران قابل توجهی را برای خود جذب کنند.

۵ ویژگی استارتاپ باید داشته باشد

در اینجا به چند مورد از ویژگی هایی که هر استارتاپی باید آن ها را داشته باشد اشاره خواهیم داشت؛

۱. داشتن تیم متخصص و جوان

۲. ریسک پذیر بودن

۳. قابلیت تحلیل رقبا

۴. استفاده از اینترنت برای بازاریابی

۵. توانایی خلق ایده و داشتن چشم انداز قوی

 

معنی استارتاپ شامل موارد زیر نیست:

– استارتاپ همایش و یا یک رویداد کارآفرینی نیست.
– لزوما یک اپ موبایل یا وبسایت، استارتاپ نمی باشد.
– همچنین یک شرکت یا کسب و کار کوچک که در حال رشد و درآمد زایی می باشد، استارتاپ نیست.

در سایت پیدایش اگر بخواهیم تعریف جامعی برای استارتاپ ارائه دهیم می توان گفت: استارتاپ سازمانی است که با هدف تمرکز بر ایجاد یک طرح کسب و کار قابل تکرار و مقیاس پذیر بوجود امده است.