چرا کار کردن در استارتاپ ها هیجان انگیز است؟

کار کردن در استارتاپ ها ارزشمندتر از حقوق و مزایا است

استارتاپ ها در واقع نوعی از کسب و کار بر اساس خلاقیت و ایده های نوین هستند که برای رسیدن به اهدافشان به کار گروهی و تفکر جمعی تکیه می کنند. کار کردن در استارتاپ ها جذابیت های خاص خود را دارد و فضای حاکم بر آن ها متفاوت از سایر مشاغل می باشد. تجربه کار در فضایی دوستانه، در کنار افرادی مثل خودتان می تواند بسیار هیجان انگیز باشد.

 

فرصت های شغلی استارتاپی در ایران چگونه است؟

با رشد و ظهور استارتاپ هایی در حوزه فناوری و تکنولوژی، با افزایش فرصت های شغلی در استارتاپ ها رو به رو هستیم. در ایران نیز این افزایش تقاضا در این حوزه رشد چشمگیری داشته است. استارتاپ هایی که در حوزه دیجیتال و تکنولوژی مانند برنامه نویسی ، توسعه وب و… فعالیت داشته اند با شیوع کرونا حتی رشد بیشتری نیز کرده است. در ایران سالانه شاهد راه اندازی صد ها استارتاپ در حوزه های مختلف هستیم که همه این ها خود فرصت شغلی عالی به هر فردی هستند.

کار در استارتاپ

با کار کردن در استارتاپ چه چیزهایی را بدست می آورید؟

استارتاپ ها شکل تازه ای از نحوه اداره کارها، رابطه بین اعضا و سلسله مراتب ارائه کرده اند که این امر یکی از مهمترین دلایل افزایش میزان علاقه مندی به ایجاد این نوع مشاغل می باشد. اما به راستی چه چیزی است که کار کردن در استارتاپ ها را تا این حد متمایز و هیجان انگیز می کند؟ په چیزی سبب رونق بازار کار این دست از مشاغل شده است؟در این مقاله سعی بر این است که پاسخ این پرسش ها برای شما آشکار شود:

 

۱- در استارتاپ، شما از انعطاف پذیری کارتان لذت می برید

از آنجا که استارتاپ ها غالبا توانایی پرداخت حقوق ها و تسهیلات بالایی در مقایسه با آنچه که در شرکت های بزرگ اتفاق می افتد را ندارند، تلاش می کنند که محیط منعطف تری را برای کارکنان خود فراهم کنند.
این امر می تواند با ایجاد فضایی مناسب برای کار گروهی یا استفاده از قابلیت های کارکنان به منظور اداره کارها از جایی به غیر از محل شرکت (دورکاری) تحقق یابد.
استارتاپ ها به کارکنان خود آزادی بیشتری می دهند، به این معنی که موقعیت گروه کارکنان از لحاظ مکانی می تواند فارغ از هرگونه قید و شرطی باشد و همکاری ها و هماهنگی های لازم به کمک دستگاه های ارتباطی و ابزاری نظیر تماس تصویری و یا به اشتراک گذاری صفحه نمایش صورت پذرید.

 

۲- کارکردن در استارتاپ، رزومه شما را قوی تر می کند

برخلاف سایر کسب و کارها، تاثیری که شما بر روند پیشبرد اهداف استارتاپ دارید کاملا محسوس است. کارفرمایان به خوبی می دانند که کار در استارتاپ نیاز به هوش و ذکاوت خاصی دارد. این امر سبب می شود که شما همیشه یک قدم از افرادی که توانایی های مشابه با شما را دارند جلوتر باشید. به یاد داشته باشید که این ذهنیت درباره استارتاپی ها وجود دارد که آن ها افرای خلاق، باهوش و صاحب ایده هستند. این امر سبب می شود که اگر زمانی تصمیم به تغییر شغل گرفتید، نکته بسیار روشن و اغواکننده ای در رزومه کاری شما وجود داشته باشد.

 

۳- استارتاپ، درهای جدیدی را به روی شما می گشاید

کسب اطلاعات ارزشمند در قالب راه اندازی کسب و کاری جدید، شامل تقسیم سرمایه، بزرگ یا کوچک شدن گروه، اداره کار با توجه به اولویت ها و منابع، افق های جدیدی را برای شما آشکار می کند. کار در استارتاپ، مهارت های مدیریتی شما رو پرورش می دهد و شمار را بیش از هر کار دیگری در روند کسب و کار درگیر می کند.
علاوه بر این، کار کردن در استارتاپ سبب بزرگتر شدن شبکه ارتباطی شما شده و موجب می شود که با افرد بیشتری در ارتباط باشید که می توانند در هنگام نیاز شما را راهنمایی و یا حتی در سرمایه گذاری به شما کمک کنند. این ارتباطات می توانند موجب شکل گیری هسته های اساسی برای آغاز کاری بزرگتر گردند.

 

۴- استارتاپ، چگونگی کار کردن در گروهی منسجم را به شما می آموزد

هنگام حضور در محیط یک استارتاپ، شما یک ساختار بازتر در مقایسه با آنچه که در کسب و کار های بزرگتر اتفاق می افتد را تجربه می کنید. استارتاپ به شما فرصت کار در محیطی صمیمی تر و منسجم تر را می دهد. این صمصیت سبب شده که در دنیای تجارت، غالبا گروهی که در استارتاپ با یکدیگر کار می کنند را به عنوان یک خانواده در نظر بگیرند. غالبا در فضای استارتاپ ها، رئیس و مرئوس معنایی ندارند و افراد از بالاترین تا پایین ترین درجه دوشادوش یکدیگر برای پیشبرد اهداف گروه تلاش می کنند. این امر موجب نزدیکتر شدن شما به دیگر همکارانتان می شود. به طوری که گاهی به طور نا خودآگاه وقت بیشتری را به بهانه در کنار هم بودن برای کارتا اختصاص می دهد و این امر سبب افزایش چشمگبر راندمان کاریتان می شود!

 

۵- با کار در استارتاپ، چیزهای زیادی یاد می گیرید

اجتناب از ایجاد یک محیط خشک و رسمی در چنین کسب و کاری هایی به شما اجازه می دهد که به بخش های مختلف سر بزنید و با کار آن ها آشنا شوید. شما فرصت دارید درباره آنچه که شرکتتان ارائه می دهد چیزهای زیادی بیاموزید و از دانش همکارانتان استفاده کنید.
این محیط صمیمی به شما امکان می دهد که دید وسیع تری نسبت به کاری که انجام می دهید پیدا کنید و حتی توانایی هایی خارج از محدوده کاری خود به دست آورید.
علاوه بر تمامی آنچه گفته شد، نحوه اداره کارها در استارتاپ از شما فردی انعطاف پذیر می سازد. کار در چنین محیط هایی همواره موجب ایجاد چالش های زیادی بین توسعه دهندگان، طراحان و مهندسین می گردد که جز با انعطاف پذیری قابل حل نیست. و اما سرانجام آنچه به عنوان نتیجه کار حاصل می شود بسیار با ارزش است.

 

۶- تاثیرگذاری بیشتر

کار کردن در یک شرکت بزرگتر ممکن است مزایای بیشتری از جمله حقوق بالاتر داشته باشد، اما اسارتاپ جایی است که شما می توانید تفاوت های بزرگی ایجاد کنید و تاثیر خود را بر کسب و کارتان به خوبی لمس کنید. در واقع، شما وزن هر کدام از کارهای خود، هرچقدر که کوچک باشند، را به وضوح حس می کنید و این امر می تواند انگیزه شما را برای فعالیت بیشتر چندیب برابر کند.
تاثیر شما در هر مرحله از کارتان به وضوح دیده می شود و نظرات شما اهمیت زیادی دارد. در نتیجه شما به عنوان یک سرمایه بزرگ سهم زیادی در موفقیت های شرکت خود دارید.
فراتر از پیروی از مسیری که مدیرتان برایتان تعیین می کند، هر کاری که شما انجام می دهید تاثیر مستقیمی بر موقعیت شرکت، سرویس ها و متقاضیان دارد.

شغل استارتاپی

۷- اجازه استفاده از خلاقیت

استارتاپ ها کاملا وابسته به خلاقیت افراد هستند. محیط استارتاپ ها به گونه ای است که به شما اجازه می دهد که مالکیت کاملی نسبت به کاری که انجام می دهید داشته باشید و روش های اداره کار را خودتان انتخاب کنید. این در حالی است که در شرکت های بزرگتر روش های مشخصی برای هر کار وجود دارد که شما بایستی خود را با آن ها هماهنگ کنید.
این آزادی عمل که سایر کسب و کار ها کمتر دیده می شود یکی از اصلی ترین مزایای استارتاپ هاست. در چنین محیطی شما استقلال بیشتری دارید که این امر سبب بروز خلاقیت و نوآوری در کار شما می گردد.

 

۸- احساس رضایت و مسئولیت پذیری بیشتر

هنگامی که بخشی از یک گروه کوچک هستید و همکاران زیادی ندارید، در به ثمر رسیدن کارها نقش خود را پررنگ تر می بینید و احساس رضایت بیشتری می کنید. علاوه بر این، احساس مسئولیت بیشتری در قبال کاری که انجام می دهید داشته و نسبت به آن چه بر عهده شماست احساس تعهد بیشتری می کنید. افزایش حس رضایت در کنار مسئولیت پذیری، از شما فردی موثرتر می سازد.

 

۹- درک عمیق تر از تکنولوژی

استارتاپ ها محل مناسبی برای پرورش مهارت افرادی است که در زمینه تکنولوژی فعالیت دارند. برای مثال، توسعه مهارت کدنویسی برنامه نویسان در استارتاپ ها بسیار سریع تر از سایر کسب و کارها اتفاق می افتد. شاید دلیل اصلی این امر، وجود فضایی مناسب جهت همفکری باشد!

 

اهمیت کار در استارتاپ

در این مقاله دیدیم که چرا کار در یک استارتاپ می تواند جذاب و هیجان انگیز باشد. استارتاپ ها بر پایه خلاقیت و نوآوری ایجاد می شوند و این امر باعث پیشرفت سریع آن هاست. کا در فضایی متفاوت و پویا در کنار تیمی خلاق واقعا می تواند شگفت انگیز باشد. در چنین محیط هایی همیشه چالش های جدیدی در کار ایجاد می شوند که غلبه بر آن ها بسیار شیرین و دلپذیر است.
استارتاپ جایی است که توسعه دهنگان در آن به استفاده از خلاقیتشان تشویق می شوند و حس مسئولیت پذیری و کار تیمی در آن ها پرورش می یابد. در چنین محیطی افراد مصمم سریع تر رشد می کنند و این امر سبب ایجاد انگیزه برای تلاش بیشتر می گردد.

 

جمع بندی

طبق بررسی های پیدایش محیط استارتاپ ها به گونه ایست که شما را از کار خسته نمی کند. حتی چالش هایی که در مسیر کاریتان با آنها برخورد می کنید نیز برایتان جالب و شیرین است و در واقع هیجان انگیز ترین بخش کار در استارتاپ ها، ارائه راه حل برای چالش هایی است که تا پیش از این حل نشده باقی مانده بودند! کار کردن در چنین محیطی قدرت ریسک پذیری و ایده پردازی شما را به طور قابل ملاحظه ای افزایش می دهد.
کار در استارتاپ دید و تفکر شما را در مورد فضای کسب و کار تغییر می دهد و افق های تازه ای را برای شما نمایان می سازد. محیط دوستانه و صمیمی، سبب می شود که کار کردن به یکی از لذت بخش ترین فعالیت های شما در طول شبانه روز بدل شود. اغراق نیست اگر بگوییم آینده دنیای کسب و کار در دست استارتاپ هاست.