پرسش های متداول

پیدایش چیست؟
پیدایش نام طرحی است که شرکت آی کن به پروژه پیش شتابدهی و شتابدهی ایده ها و سرمایه گذاری روی استارتاپ ها داده است.
۲- ارتباط پیدایش با گروه مهندسی آی کن چیست؟
طرح سرمایه گذاری و شتابدهی پیدایش بطور مستقیم زیر نظر گروه مهندسی آی کن است و در این طرح از تمام ظرفیت های شرکت آی کن به منظور حمایت مادی و معنوی استارتاپ ها استفاده خواهد شد.
۳- هدف و دورنمای پیدایش چیست؟
فارغ از بحث مسئولیت اجتماعی که آی کن تمایل دارد در قبال استارتاپ ها انجام دهد، توسعه به پیشرفت کشور در حوزه فناوری همچنین ایجاد اشتغال و همراهی با شرکت های کوچک به منظور ارتقا و رشد آن ها، از مهمترین اهداف پیدایش است.
۴- فرایند ورود به طرح پیدایش چگونه است؟
شما برای ورود به پیدایش کار دشواری ندارید و این فرایند می تواند با تکمیل فرم درخواست مشاوره یا تکمیل فرم درخواست شتابدهی شروع شود و مطابق فرایندی که در سایت توضیح داده شده است، ادامه پیدا نماید.
۵- چرا نیاز به مشاوره با پیدایش وجود دارد؟
بیش از دو دهه تجربه در حوزه فناوری، مشاوران خبره ای را در آی کن پرورش داده است. این مشاوران در قالب طرح پیدایش و بدون هیچ منت و چشم داشتی تجربیات و رهنمود های خود را به منظور استفاده بهتر از فرصت ها و درک بیشتر تهدید ها دراختیار صاحبان ایده و استارتاپ قرار خواهند داد. بدیهی است پیمودن مسیر دشوار و غالبا ناشناخته برای کسب و کارهای نوپا تا حدود زیادی چالش بر انگیز است و وجود مشاوران کاربلد می تواند از تهدید های این سفر هیجان انگیز بکاهد.
۶- پس از ارسال فرم درخواست جلسه مشاوره، باید چه کاری انجام شود؟
در این مرحله نیاز نیست کار دیگری انجام دهید، از طرف پیدایش حداکثر ظرف مدت دو روز کاری با شما تماس گرفته خواهد شد و جلسه مشاوره با شما تنظیم خواهد گشت.
۷- آیا جلسه مشاوره حتما باید حضوری باشد؟
خیر، جلسه مشاوره می تواند از طریق skype یا تلفن هم برگزار گردد. البته بدیهی است جلسات حضوری به مراتب بهتر از جلسات از راه دور است.
۸- آی کن روی کدام ایده ها و استارتاپ ها سرمایه گذاری می کند؟
آی کن در طرح پیدایش روی تمام ایده های حوزه فناوری مانند اینترنت اشیا، واقعیت مجازی، بازی های موبایلی، واقعیت افزوده، نرم افزار های مالی، گردشگری و … سرمایه گذاری می نماید.
۹- چه ایده هایی مورد تایید برای حضور در طرح پیدایش قرار می گیرد؟
اینکه ایده تکراری یا حتی عجیب و غریب باشد، خیلی مهم نیست، مهم برنامه اجرایی، سایز بازار، ارزش ایده یا مهمتر از همه، مشکلی که اجرای این ایده حل خواهد کرد، می باشد. بدیهی است پیدایش تمایلی به ورود به بازارهای محلی یا کسب و کارهای کارگاهی و کارخانه ای ندارد.
۱۰- از چه زمانی می توانیم وارد طرح پیدایش شویم؟
شما از زمانی که ایده خام بهمراه طرح بازرگانی آن را در ذهن خود ساختید، می توانید وارد طرح شتابدهی و سرمایه گذاری پیدایش شوید.
۱۱- آیا دلیلی بر نگرانی در خصوص دزدیده شدن ایده، باید وجود داشته باشد؟
حتی یک ایده فوق العاده، تنها یکی از ارکان موفقیت استارتاپ به شمار می رود و اگر بخواهیم در کنار عوامل دیگر مثل تیم پیاده سازی ایده یا نحوه اجرای ایده به آن وزن دهیم احتمالا وزن ناچیزی صرفا به ایده تعلق خواهد گرفت. با این حال در توافق نامه همکاری فی مابین، مباحث مرتبط با عدم افشای اطلاعات توسط آی کن و استارتاپ امضا خواهد شد.
۱۲- آیا در پیدایش فقط شتابدهی انجام می گردد یا دوره پیش شتابدهی نیز وجود دارد؟
آی کن حتی از یک ایده که بتوان طرح تجاری مناسبی از آن مجسم ساخت، نیز استقبال می کند و سعی می نماید در دوره پیش شتابدهی همراهی های لازم را با صاحب ایده به منظور آماده سازی طرح مناسب به منظور تولید برنامه و ورود به دوره شتابدهی داشته باشد.
۱۳- آیا برای درخواست سرمایه گذاری و شتابدهی نیاز به business plan وجود دارد؟
خیر، نیاز به طرح یا مدل کامل بازرگانی وجود ندارد، همینکه ایده یا استارتاپ پخته باشد و برنامه اجرایی آن مشخص باشد کفایت می کند.
۱۴- آیا استارتاپی که قبلا از یک شتابدهنده خدمات گرفته می تواند در طرح سرمایه گذاری یا شتابدهی پیدایش نیز ثبت نام کند؟
خیر، تنها زمانی که سهام کامل در اختیار مالکین حقیقی استارتاپ باشد، آن استارتاپ می تواند از امتیازات طرح پیدایش استفاده نماید.
۱۵- آیا برای درخواست شتابدهی نیاز به ثبت شرکت برای پروژه وجود دارد؟
خیر، نیاز به ثبت شرکت یا ثبت نرم افزار وجود ندارد و پس از پذیرش استارتاپ می توان کارهای اداری آن را انجام داد.
۱۶- آیا به تنهایی و بدون تیم هم می توان وارد طرح پیدایش شد؟
بله، البته اولویت و ترجیح پیدایش این است که تیم استارتاپ برای تولید وتوسعه محصول و عرضه آن به بازار کامل باشد.
۱۷- اگر تیم استارتاپ مشکل برنامه نویسی داشته باشد، باز هم می تواند وارد طرح پیدایش شود؟
بله، مشکلی از این بابت وجود ندارد هرچند اولویت پیدایش این است که ترکیب تیم تولید نرم افزار کامل باشد.
۱۸- سن صاحب ایده یا اعضای گروه استارتاپ برای آی کن مهم است؟
در طرح شتابدهی پیدایش ما باور داریم که سن یک عدد است و نمی تواند ملاک تصمیم گیری ما برای پیش شتابدهی، شتابدهی و سرمایه گذاری باشد.
۱۹- پس از ارسال فرم درخواست شتابدهی، باید چه کاری انجام شود؟
پس از ارسال فرم درخواست شتابدهی دیگر نیازی نیست کار خاصی انجام دهید و کارشناسان شرکت پس از مدت کوتاهی با شما تماس خواهند گرفت.
۲۰- هر استارتاپ و ایده چه میزان سرمایه در دوره شتابدهی دریافت می کند؟
شرکت آی کن در طرح پیدایش اصولا محدودیتی برای حمایت مالی از ایده ها و استارتاپ ها ندارد و به تناسب ایده و استاراتاپ می تواند روی آن سرمایه گذاری انجام دهد.
۲۱- طرح پیدایش همزمان می تواند پذیرای چند استارتاپ باشد؟
طرح پیدایش محدودیتی برای حضور و همراهی استارتاپ ها و ایده ها ندارد و می تواند همزمان پذیرای تعداد زیادی از استارتاپ ها باشد.
۲۲- پیدایش بجز سرمایه گذاری چه خدمات دیگری به استارتاپ ها ارائه می دهد؟
حمایت حسابرسی و حقوقی، شبکه سازی، استفاده از برند آی کن جهت برند سازی استارتاپ، حمایت مدیریتی، حمایت معنوی، استفاده بازار مشتریان، محیط کار، حمایت علمی و فنی، مشاوره بازاریابی، دفاتر و نمایندگی های آی کن در استان ها و… جزو مواردی هست که استارتاپ ها و صاحبان ایده می توانند در طرح پیدایش از آی کن انتظار داشته باشند.
۲۳- مدت زمان شتابدهی در پیدایش چند ماه است؟
اولویت ما برای پیش شتابدهی حدود ۲ ماه و برای شتابدهی بین ۴ تا ۶ ماه است اما در شرایط خاص می تواند این زمان افزایش و کاهش پیدا نماید.
۲۴- پس از دوره شتابدهی، آیا مجدد می توان روی سرمایه گذاری آی کن حساب کرد؟
بطور کلی آی کن محدودیتی برای سرمایه گذاری روی ایده ها و استارتاپ ها پس از دوره شتابدهی ندارد.
۲۵- حضور در طرح پیدایش در کدام استان ها مقدور است ؟ آیا در دوره شتابدهی باید در تهران حاضر باشیم؟
بررسی ایده یا برگزاری جلسه ارزیابی ایده یا مشاوره از هر جای ایران یا دنیا می تواند اتفاق بیفتد اما برای دوره پیش شتابدهی یا شتابدهی تیم صاحب ایده و استارتاپ باید در تهران حاضر باشند.
۲۶- چند درصد سهام استارتاپ به شرکت آی کن تعلق خواهد گرفت؟
آی کن کف و سقفی برای دریافت سهم از استارتاپ ها در نظر نگرفته است و این درصد بر اساس ایده، تیم پروژه، مرحله پیشرفت کار، حمایت و سرمایه مورد نیاز کار و … مشخص خواهد شد.
۲۷- چرا آی کن قسمتی از سهام استارتاپ را برای خود می گیرد؟
ذات بازار تجاری این است که در قابل سرمایه گذاری و ارائه اسمارت مانی، بتوانی طبق ارزشگذاری انجام شده مالک قسمتی از سهام یک استارتاپ شوی.

 

    به اشتراک گذاری مطلب در