استارتاپ چیست؟ استارتاپ ویکند چگونه به راه اندازی استارتاپ کمک می کند؟

 

امروزه به خصوص در نسل های جوان زیاد می شنویم که از کار های دیجیتال و عصر جدید ارتباطات و نحوه ی درآمد آن صحبت می کنند. بسیاری به طور ویژه بر روی شرکت های موفق ایرانی و خارجی مانند: دیجی کالا، اسنپ و الوپیک تحقیق می کنند و دنبال راز موفقیت آن ها هستند. همچنین افراد زیادی را می شناسیم که ایده های بسیار کارآمد و جالبی را در ذهن می پرورانند و بستری برای ارائه آن نمی شناسند.
چه بسا تعداد زیادی از این ایده ها راه کاری برای کم تر کردن زمان یا هزینه در موارد مختلف باشند که در عصر تکنولوژی بتوانند اسم و رسمی برای خود به پا کنند. اما چه راهی برای عرضه ی آن وجود دارد؟

 

تا به حال واژه ی استارتاپ به گوشتان خورده است؟

استارتاپ چیست؟

این فعالیت چه ویژگی هایی دارد و راه شروع یک استارت آپ موفق چیست؟ چیزی راجب استارتاپ ویکند شنیده اید؟ در این مقاله تلاش می کنیم به ساز و کار این حرفه و روش موفقیت در آن بپردازیم.
«startup» که معادل فارسی آن شرکت نوپا است، ابتدا در زمینه ی تکنولوژی و فن آوری شکل گرفت؛ اما امروزه معنی این کلمه را عینا در حوزه ی فن آوری را در نظر نمی گیریم، زیرا به مرور زمان از شاخه های دیگر هم دست به فعالیت هایی زده اند که همین نام را گرفته است.

 

تاریخچه ی استارتاپ

اگر بخواهیم اولین جرقه ی پیدایش این فعالیت در ذهن مردم را بیابیم قطعا به زمان شیوع مبادله و داد و ستد می رسیم که مردم برای پرزنت یا معرفی محصولات و دست آورد های خود شروع به تبلیغ و معرفی آن می زدند. اما اگر منظور از اولین، آغاز رسمی آن باشد به سال ۱۹۱۱ می رسیم که شرکت silicon vallery اولین شرکت استفاده کننده از این ترفند بود.

 

استارت آپ

مهم ترین محصولی که این شرکت عرضه می کرد ibm مخفف کلمه ی international business machines بود. همچنین این شرکت در سال های بعدی فعالیتش به یکی از بزرگ ترین شرکت های حوزه ی نرم افزار تبدیل شد. همین به جهان ثابت کرد بکار گیری این روش موجب بالا رفتن بازدید و کیفیت کار می شود و یکی از اولین استارتاپ های موفق شد.
اما اگر به دنبال اصلی ترین استارتاپ های موفق آن دوره باشیم به ابر شرکت هایی نظیر اپل و گوگل می رسیم. شرکت اپل تأسیس شده توسط استیو جابز می باشد که به طور قطع تا به امروز از مراحل شکل گیری این شرکت و سختی هایی که در آغاز کار کشیده و در ادامه زمان و بال و پر گیری این شرکت رخ داده شنیده اید. همین طور شرکت گوگل که در سال ۱۹۹۷ معرفی شد و در سال ۱۹۹۸ اولین محصولات خود را به دنیا عرضه کرد از مهم ترین کمپانی های بکار گیرنده از این سیستم است. امروزه سیستم جستجوی گوگل به طور حتم کار آمد ترین و بهترین موتور جستجوی دنیاست. و اما بپردازیم به اینکه استارتاپ چیست.

 

استارتاپ چیست؟

اگر به دنبال تعریف دقیقی برای استارتاپ چیست باشیم، با نگاهی اجمالی به اطرافمان خواهیم دید تمامی محصولات و خدماتی که ارائه می گردد حل کننده ی مشکل یا نیازی است. پس در واقع شروع یک شرکت نوپا به همین شکل است: شخص یا گروه کارآفرین یک نیاز را در نظر می گیرند، سپس با تحقیق های میدانی و مطالعه درباره آن مشکل، راه حلی مقیاس پذیر و قابل تکرار ارائه می دهند.
لازم به ذکر است که استارتاپ صرفا در زمینه های اینترنتی نیست و فعالیت های سنتی نیز دارد، هرچند در کشور ما قسمت قالب این فعالیت در حوزه ی تکنولوژی است اما در دنیا شاهد فعالیت های سنتی گسترده ای هستیم.
اریک ریس نویسنده ی کتاب خواندنیِ نوپای ناب مختصر نظری راجب این فعالیت داده است: «استارتاپ روش و فعالیتی است که برای ارائه خدمات و محصولات جدید به وجود آمده و ریسک بالایی دارد.»
منظور از کلمه ی ریسک می تواند این باشد که احتمال موفقیت و شکست در این کار تقریبا برابر است و شروع نسنجیده ی یک شرکت می تواند ضررهای هنگفتی برای کارآفرینان داشته باشد. حال کمی این فعالیت را باز می کنیم تا طرز کار آن روشن تر شود:

 

اصطلاحات اصلی استارتاپ

lean startup

روش هدایت کردن یک شرکت نوپا است که چگونه رشد کردن در کار، بالا رفتن سرعت فروش، تسریع در ارسال محصول به دست مشتری و در صورت لزوم چگونه تغییر دادن آن را به آموزش می دهد. بسیار شرکت هایی هستند که فعالانش مدت زیادی را صرف برنامه ریزی برای شروع کار و محصولات خود می کنند، اما پروسه ی نظرسنجی نظر سنجی از مشتری را در دستور کار خود قرار نمی دهند و همین باعث شکست خوردن کار آن ها می شود. اما اکثر استارتاپ های موفق دائما با مشتری خود تعامل دارند تا بهترین خدمت را ارائه دهند.

 

unicorn startup

استارتاپ تک شاخ شرکت هایی هستند که سرعت رشد زیادی دارند و موفق می شوند به ارزش ۱ میلیارد دلار برسند. این واژه را سرمایه گذاری به اسم آیلین لی ارائه داد نام این حیوان افسانه ای را روی آن گذاشت. استارتاپ های موفقی که در این دسته قرار می گیرند xiaomi, airbnb, dropbox و موارد پر شمار دیگری هستند که در ادامه توضیح مختصری از آن ها می دهیم.

 

بنیان گذار استارتاپ

به راه انداز شرکت بنیان گذار آن می گویند؛برخی افرادی که علاقه به کار مستقل خود را دارند و با سیستم کارمندی و اسمال بیزینس میانه ی خوبی ندارند شروع به ایده پردازی و جمع آوری شریکانی برای همکاری می کنند، هرچند روند شروع کار مستقل و ایجاد شرکت مسئله ی پرفشار و طاقت فرسایی است اما اگر برآورد بنیان گذار درست باشد و شرکت صعود کند هم از نظر مادی هم شخصیتی بسیار پیشرفت می کنند.

 

شتابدهنده ی استارتاپ

شرکت هایی وجود دارند که به دنبال ایده های جدید و طرح های خلاقانه می گردند تا در صورت تمایل به ایده ای روی آن فعالیت کنند، آن ها طی مذاکره با ایده پرداز مقداری از سهام آن استارتاپ را می گیرند و در عوض با معرفی ایده با سرمایه گذاران و آموزش توسط مربیان زمینه ی موفقیت ایده را فراهم می کنند و موجب تسریع پیشرفت آن می شوند. بنابراین بنیان گذارانی که توانایی مالی مناسبی ندارند می توانند با همکاری این شرکت های شتابدهنده سریع تر به هدف خود برسند و از استارتاپ های موفق بشوند.

استارتاپ ویکند

استارتاپ ویکند

استارتاپ ویکند یک گردهمایی ارائه طرح ایده پردازان است که در انتهای هفته انجام می شود. در این رویداد مشتاقان شنیدن کارهای نوین نظیر برنامه نویسان، بازاریاب ها، مدیران تجاری و طراحان گرافیک دور هم جمع می شوند تا در طول این ۵۴ ساعت ایده های خود را ارائه دهد.
در استارتاپ ویکند حدودا ده تیم ده نفره تشکیل می شود و در انتها کسانی که به ایده ای علاقمند شده اند می توانند کسب و کار خود را راه اندازی کنند. در داخل کشور این برنامه از چهار شنبه تا جمعه ادامه دارد و همه ی علاقمندان عزم خود را جذب می کنند تا با اجرای خوب سرمایه گذاران را شیفته ی کار خود کنند. کسانی که می خواهند طرحی را ارائه دهند با کمک گیری از مربیان و مشاوران راه انددازی کسب کار طرح هایشان را ارائه می دهند و علاقمندان این رویداد به دنبال تسخیر بهترین طرح های استارتاپ ویکند هستند.

شیوه ی ارائه ی این گردهمایی به این شکل است که به هر کدام از شرکت کننده هایی که ایده دارند شصت ثانیه وقت داده می شود تا کسب و کار خود را ارائه دهند و تلاش کنند تا دیگر شرکت کنندگان را به کار خود جذب کنند. در مراسم اختتامیه استارتاپ ویکند بهترین طرح ها و اجرا ها معرفی می شوند.
این معامله ی دو سر برد از طرفی جوانان و ایده پردازان را تشویق می کند تا به دنبال بهترین طرح های جدید و جالب بروند و در استارتاپ ویکند ارائه بدهند و از طرفی سرمایه گذاران را تحریک می کند تا با دنبال کردن ایده های جدید استارتاپ ویکند ها از غافله ی سیستم های سرمایه داری عقب نمانند و میدان را برای رقبای خود خالی نکنند.

 

دلایل شکست بازنده ها و موفقیت برنده ها

طبیعتا اگر ایده ی شما مشکلی را حل نکند یا با نیاز ضروری مردم سر و کار نداشته باشد درصد شانس موفقیت شما هم کاهش پیدا می کند. خصوصا در داخل کشور و با توجه به سطح رفاه عموم مردم، اگر کالا یا خدمات شما استفاده ی روزانه ای نداشته باشد در اولویت های ابتدایی مردم قرار نمی گیرد و احتمال شکست آن بیشتر می شود.
به طور مثال می تواند به داستان بنیان گذار شرکت دراپ باکس یکی از استارتاپ های موفق اشاره کرد که روزی در بین سفر مشغول کار با لپتاپش بود و نیاز به فلشش پیدا کرد اما آن را جا گذاشته بود. او مدت ها پس از موفقیت شرکتش گفت: «آن موقع حس کردم هیچ کاری از دستم بر نمی آید و به خودم گفتم تا کی قرار است این وضع ادامه داشته باشه؟ دیگه نمیخواهم برایم تکرار بشود.» و دیدیم که چگونه آن مشکل را حل کرد.
از دیگر دلایل عدم موفقیت یک ایده می توان به نداشتن نوآوری ای در زمینه ی خود نام برد، به طور مثال اگر فکر تأسیس شرکتی را داشته باشید که عیناً همانند دیگر استارتاپ های موفق باشد در قدم اول و به صورت پیش فرض شانسی برای رقابت ندارید مگر اینکه خدمتی کامل تر و بی نقص تر از این شرکت را ارائه بدهید؛ به عبارتی اگر قصد موفقیت در عرصه ای را داشته باشید که قبل تر از ایده ی شما وجود داشته باشد باید دلیلی برای تمایز نسبت به رقبا به مردم عرضه کنید.

 

برخی از شرکت های موفق در زمینه ی استارتاپ

آمازون

بی شک آمازون از استارتاپ های موفق تاریخ به شمار می رود و جف بروس، بنیان گذار شرکت آمازون ابتدا در سال ۱۹۹۴ ایده ی تأسیس یک فروشگاه کتاب آنلاین را ارائه کرد و بعد از شکل گیری شرکت ایده ی فروش محصولات نو و دست دوم به صورت آنلاین را نیز داد که هم اکنون پس از گذشت بیست و اندی سال به درآمد سالانه شصت و یک بیلیون دلار رسیده است. در حال حاضر ارزش این شرکت بیش از صد و هشتاد بیلیون دلار برآورد شده است.

وکسی«Voxy»

هدف این اپلیکیشن موبایل آموزش زبان انگلیسی به صورت کار های روزانه به افراد انگلیسی زبان است و طراحی درس ها بر اساس زندگی واقعی باعث بالا تر رفتن بازدید این اپلیکیشن شده است. گرچه بسیاری از صاحب نظران عرصه توقع ارائه این اپلیکیشن به زبان های دیگر را داشتند اما شرکت وکسی ترجیح داد تمام تمرکزش را روی زبان اسپانیای بگذارد و این ریسک برای شرکت جواب داد و از استارتاپ های موفق دنیا شد. در حال حاضر وکسی بیش از سه ملیون کاربر دارد و تخمینی که از بودجه ی این شرکت زده اند چیزی حدود پانزده ملیون دلار است.

اوبر

این شرکت از بزرگ ترین استارتاپ های موفق دنیا می باشد که با ایده ی تاکسی آنلاین در سال ۲۰۰۹ به دنیا عرضه شد. این شرکت اپلیکیشنی برای موبایل طراحی کرد که در آن با زدن یک دکمه و درخواست تاکسی بدون زحمت بیش تر راننده خود را به شما می رساند! در ابتدا این اپلیکیشن تنها برای شهر سان فرانسیسکو موجود بود اما به مرور و با پیشرفت این شرکت اکنون در ۲۷۰ شهر جهان در دسترس است.
پس از شرکت، شرکت های دیگری در همین زمینه شروع به فعالیت کردند و با تقلید از شیوه ی این شرکت پا در این مسیر گذاشتند که در ایران هم شاهد آن هستیم. ارزش این شرکت به چیزی بالغ بر ۶۸ ملیارد دلار برآورد شده است.

استارتاپ

استارتاپ های ایرانی

دیجی کالا

از مهم ترین استارتاپ های ایرانی این فروشگاه آنلاین در ابتدا با ایده ی ارائه لوازم الکترونیکی شکل گرفت و به مرور و با بیش تر شدن بازدید و رضایت مردم شروع به پوشاک و محصولات غذایی و دیگر نیاز های مردم هم کرد. پیش از آغاز فعالیت این شرکت در زمینه ی ارائه ی محصول تنها صفحه ای برای نظرسنجی لوازم الکترونیکی بود و به مرور خود را به یک فروشگاه همه فن حریف تبدیل کرده است. دیجی کالا که گل سر سبد استارتاپ های ایرانی موفق است، در حال حاضر از پربازدیدترین اپلیکیشن های آنلاین ایرانی نیز می باشد.

تخفیفان

اما یکی از خلاقانه ترین ایده هایی که در ایران شکل گرفته تخفیفان است. این شرکت خدمتی خاص و جالب برای ارائه به مشتریان در نظر گرفت. با تخفیف گذاری بر روی مکان های تفریحی، رستوران ها و تور های مسافرتی هم بستری پرکاربرد ساخت و صفحه ای پربازدید برای تبلیغات به وجود آورد.
این شرکت در سال ۱۳۹۰ تشکیل شد و شعار خود را «ارزان تر لذت ببرید» گذاشت و اکنون از استارتاپ های ایرانی موفق است. به مرور زمان و با شناخته شدن این سایت شرکت ها و رستوران هایی که قصد تبلیغ کار خود را داشتند شروع به تخفیف با رقم های مختلف در این سایت کردند که بعضی از این تبلیغ ها تا نود درصد کاهش قیمت برای مشتری دارد!

آپارات

از دیگر استارتاپ های ایرانی آپارات است، این شرکت با الگو برداری از یوتویوب و دیگر سرویس های اشتراک گذاری فیلم و کلیپ به وجود آمد و در ایران به عنوان اولین نماینده ی عرصه ی خود شروع به کار کرده است. تاریخ تأسیس این شرکت به سال ۱۳۸۹ بر می گردد و روش درآمد زایی آن از تبلیغات دیگر شرکت ها و همچنین برخی محصولات مختص به خود آپارات است.

راه کار ساده ی تشکیل استارتاپ های موفق

همان طور که در مقاله پیدایش به آن اشاره شد در پدید آمدن هیچ فعالیتی نباید از ابتدا توقع سود دهی داشت و ساخت کسب و کاری نو نیاز بسیار به صبر دارد، بزرگ ترین سرمایه گذاران دنیا هم سالیان سال با شکست دست و پنجه نرم کردند و بعد از مدت زیادی به موفقیت رسیده اند. استیوجابز و بیل گیتس بارها ورشکسته شده اند و افرادی نظیر بنیان گذار kfc نزدیک به پانصد بار ایده ی خود را ارائه داده و شکست خورده است. اما هیچ کدام تسلیم نشدند و دست از تلاش برنداشتند، و چه بسا افراد زیادی که ایده های بکرشان در گرو ضعفشان شکست خورده و امروز اسم آن ها را نمی شنویم.
بخش مهمی که امروزه به افزایش توجه به ایده هایمان کمک می کند همین استارتاپ ویکندهاییست که سالانه برگذار می شود و می تواند به شکل گیری فضایی برای حقیقی شدن طرح های داخل ذهنمان کمک کند. به طور حتم باید تمام جوانب ایده را در نظر گرفت و سپس آن را ارائه داد تا درصد پذیرفته شدن بیش تری داشته باشد ولی در هر صورت بستر مورد نیاز ایده پردازی بسیار بیش تر از قبل در استارتاپ ویکند فراهم شده و آماده ی پذیرایی از این افراد است.