تفاوت شتاب دهنده با مرکز رشد چیست؟

تعریف کلی از شتابدهنده ها و مراکز رشد

  • شتابدهنده

شتابدهنده ها مراکزی هستند که در یک مدت کوتاه حدود ۳ تا ۶ ماه از استارتاپ ها در زمینه های مختلف حمایت می کند و سرعت رشد و پیشرفت استارتاپ ها را افزایش می دهد. شتابدهند ها در ازای سرمایه ای که در اختیار این کسب و کار های نوپا قرار می دهند، مالک چند درصد از سهام استارتاپ نیز می شوند. شتابدهنده ها خدمات مختلف و تخصصی تری به استارتاپ ها ارائه می دهند. در واقع شتابدهنده ها ئر بخش های جزئی امور استارتاپ ها نیز حمایت و راهنمایی های لازم را به عمل می آورند، تا استارتاپ در آن چند ماه به موفقیت ایده آل خود برسد.

 

  • مراکز رشد

این مراکز معمولا توسط دانشگاه ها تامین مالی می شوند و بیش از یک و نیم سال به استارتاپ ها خدمات ارائه می دهند. مراکز رشد تمرکز کمتری روی جزییات و کارکرد استارتاپ ها دارند و صرفا فضایی را برای رشد استارتاپ در بلند مدت مهیا می کنند.به دلیل تامین مالی این مراکز از سوی دانشگاه های دولتی، مراکز رشد از استارتاپ ها سهامی را بابت حمایت انجام شده، دریافت نمی کنند. در واقع می توان گفت مراکز رشد، استارتاپ ها را برای ورود به مرحله شتابدهنده ها آماده می می کنند.

شتابدهنده

هدف اصلی شتابدهنده ها و مراکز رشد، کمک به استارتاپ ها در مسیر رشد آن هاست.

شتاب دهنده ها و مراکز رشد، با ارائه فرصت های مناسب به بنیان گذاران یک استارتاپ کمک می کنند تا در کمترین زمان و با بهترین ویژگی ها کسب و کار خود را شروع کرده و رشد دهند؛ تا جایی که شانس جذب یک سرمایه گذار مناسب را جهت گسترش فعالیت ها در آینده افزایش دهند. در واقع شتاب دهنده ها و مراکز رشد هر دو برای شروع یک استارتاپ مفید هستند اما باید زمان ورود به آنها بدرستی انتخاب شود.

 

عمده ترین تفاوت های مراکز رشد و شتابدهنده ها

ما در اینجا سعی داریم به برخی از تفاوت های شتاب دهنده با مرکز رشد بپردازیم:

  •  اولین و بارزترین تفاوت شتاب دهنده با مرکز رشد در نحوه شروع همکاری آنان با استارتاپ ها می باشد. مراکز رشد معمولا یک فضای ثابتی هستند که استارتاپ ها به آنان مراجعه می کنند و ممکن است مراکز رشد به طور همزمان چندین استارتاپ را حمایت کنند(بدون چشم داشت مادی). اما شتاب دهنده ها استارتاپ ها را در زمانی که ایده هستند بررسی می کنند و مناسب ترین آن ها را انتخاب می کنند.
  •  از تفاوت شتاب دهنده با مرکز رشد می توانیم به این موضوع اشاره کنیم که مراکز رشد معمولا عمر طولانی تری نسبت به شتاب دهنده ها در زمان همراهی استارتاپ ها دارند.
  •  از دیگر موارد تفاوت شتاب دهنده با مرکز رشد این است که یک شتاب دهنده در نتیجه همکاری با استارتاپ ذینفع مالی می باشد، یعنی در ازای دریافت سهام پروژه (معمولا کمتر از ۵۰ درصد) به تسریع امور جهت رسیدن به نقطعه پررنگ و جذب سرمایه گذار می پردازند اما مراکز رشد معمولا نهادهای دولتی می باشند که برای کسب و کارهای نوپا در نظر گرفته می شوند و عمدتا بستر و فضاییی را برای رشد آنها فراهم می نمایند و ذینفع مالی نمی باشند.
  • مورد دیگر تفاوت شتاب دهنده با مرکز رشد در دلسوزی و احساس مسئولیت آن ها می باشد. باتوجه به اینکه شتاب دهنده ها سهامداران استارتاپ هستند و در سود و زیان نهایی شریک می شوند، بنابراین دلسوزی و مشارکت بیشتری در جهت رشد فعالیت کارآفرینان دارند.
  • شتاب دهنده ها عموما بر اندازه گیری یک کسب و کار تمرکز می کنند در حالی که مراکز اغلب بیشتر بر نوآوری تمرکز می کند.

 

زمان ورود و مدت زمان حضور شتاب دهنده با مرکز رشد در استارتاپ ها

از مهم ترین تفاوت شتاب دهنده با مرکز رشد می توان به زمان حضور و فعالیت آن ها در استارتاپ ها اشاره کرد. مراکز رشد می توانند در ابتدای راه وارد یک استارتاپ می شوند، آنها مانند یک منتور یا مربی خبره ای هستند که قبلا این راه ها را رفته اند و حالا کلیه فعالیت های کارآفرینان جوان را زیر نظر گرفته و آنها را هدایت می نمایند. اما شتاب دهنده ها همانند یک کاتالیزور برای یک مدت زمان کوتاهی وارد فعالیت استارتاپ ها می شوند و باعث سرعت بخشیدن به امور شده و ممکن است در میانه راه فعالیت آنان قطع گردد.
از دیگر موارد دیگر تفاوت شتاب دهنده با مرکز رشد این است که، شتاب دهنده ها معمولا بعد از مراکز رشد وارد فعالیت کارآفرینان می شوند و عمر کوتاه مدت (بطور معمول سه الی چهار ماه) دارند و اما مراکز رشد در همان ابتدای راه وارد فضای کار بنیان گذاران می شوند و همکاری آهسته و پیوسته ای تا پایان شکل گیری کسب و کار (معمولا یک سال و نیم ) دارند.

 

اهداف و برنامه های شتاب دهنده با مرکز رشد

شتاب دهنده ها در واقع سرعت رشد استارتاپ را افزایش می دهند، در حالی که انکوباکتورها یا مراکز رشد از ایده ها به امید ایجاد یک مدل کسب و کار و شرکت مراقبت می کنند و آن ها را گسترش می دهند و البته کارکرد هر دو اینها با پیدایش که در حوزه سرمایه گذاری کار می کند متفاوت است.